Babiš se podruhé omluvil za svá slova o placených demonstrantech. Tato označení jsou dehonestující, napsal

Jana Filipová oznámila své vítězství nad Babišem z pódia "II. Letné" všem demonstrantům  (Jana Filipová / se souhlasem)

Jana Filipová oznámila své vítězství nad Babišem z pódia "II. Letné" všem demonstrantům | FOTO: Jana Filipová / se souhlasem

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se podruhé omluvil Janě Filipové za své výroky o zaplacených demonstrantech na protestech z roku 2018 proti jeho vládě. Pražský krajský soud letos v červenci rozhodl o tom, že se za svá slova musí bývalý premiér omluvit. Kvůli dovětku, že s uvedeným soudním rozhodnutím nesouhlasí, na něj ale Filipová navrhla nepeněžitou exekuci, dokud se neomluví řádně. Druhá omluva byla ženě z Domažlicka doručena ve čtvrtek.

„Označení demonstrantů za zaplacené a objednané jsou dehonestující a urážlivá a za tato tvrzení se tímto omlouvám,“ stojí v omluvě, kterou podepsal bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jejíž celé znění má deník FORUM 24 k dispozici.

()

„Je smutnou vizitkou bývalého premiéra Babiše, že nedokázal splnit rozhodnutí soudu hned napoprvé a řádnou omluvu na něm musel vymoci až exekutor,“ okomentovala druhou omluvu pro deník FORUM 24 Filipová.

Výroky o zaplacených demonstrantech pronesl v roce 2018, kdy se na demonstracích proti jeho vládě sešli tisíce lidí. Jeden z žalovaných výroků pronesl tehdejší předseda vlády v pořadu Televizní noviny na TV NOVA. Na otázku, zda věří slovům tehdejšího poslance Pavla Růžičky (ANO), že jsou demonstranti zaplacení, odpověděl, že je o tom přesvědčený, neboť se jednalo stále o ty samé lidi, kteří proti němu protestovali již rok a půl.

Omluvit se za výroky o zaplacených demonstrantech nařídil Babišovi pravomocně pražský krajský soud letos v červenci po žalobě Jany Filipové. Babiš jí následně zaslal dopis se soudem nařízenou omluvou, kterou ale doprovázel dovětek. V něm Babiš napsal, že neměl v úmyslu ženu urazit, protože ji před začátkem sporu neznal, a že ctí pravidla právního státu, přestože s uvedeným soudním rozhodnutím nesouhlasí.

Podle advokáta Filipové takovým komentářem Babiš omluvu devalvoval. Filipová proto spolu s ním podala na expremiéra návrh na exekuci, dokud se neomluví řádně. To bývalý premiér udělal ve čtvrtek. „Neměl nikam vypisovat, že bude podávat odvolání nebo že se s ní neztotožňuje. Tato omluva jednoznačně není myšlena upřímně. I podle toho, jakým způsobem Babiš nadále vystupuje, je přesvědčen o tom, že náš případ je nesmyslný a že by se snad měl omlouvat poslanec Růžička,“ řekla Filipová už dříve Týdeníku FORUM.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články