Babiš se poslancům za nepodložená obvinění neomluví

(ČTK)

Ministr financí Andrej Babiš odmítl, že by se omluvil za svá slova o tom, že poslanci Jan Bartošek a Ladislav Šincl jsou pod vlivem hazardní lobby. Tato obvinění přitom veřejně kritizoval i premiér Bohuslav Sobotka, který Babiše také vyzval, aby vzal svá slova zpět. Podle předsedy vlády jsou „takové nepodložené útoky“ v koaličních řadách nevhodné. Bartoškova loterijní novela podle ministra financí pochází z loterijní asociace a otevřela by český trh zahraničním firmám. Bartošek se proti tomuto tvrzení ohradil a čeká od Babiše omluvu.

(repro: ČT)

Když Babiš nemá argumenty, přijde řeč na splašky

Babiš označil Bartoškovu předlohu za zmetek, ministerstvo ji podle něj dostalo v červnu od Asociace provozovatelů kurzových sázek jako pozměňovací návrh. Bartošek to odmítá, návrh, který leží ve Sněmovně od července, je prý jeho a měl směřovat k harmonizaci českého práva s evropským nebo zavedení seberegulačních prvků pro hráče. „Vypadá to, že v případě, že Andreji Babišovi dojdou věcné argumenty a případně marketingová mávátka, přijde řeč na splašky,“ uvedl místopředseda Sněmovny.

Také Šincl, který měl s Babišem spory už dřív kolem návrhů o pojišťovnictví, jeho tvrzení odmítl. Sobotka uvedl, že podobné útoky, „které nemají s realitou nic společného“, nejsou v koalici vhodné a kabinet by se měl soustředit na prosazování programu a plnění svých slibů.

Bělobrádek tvrdí, že jde o věc morálky

Lidovci podle svého předsedy Pavla Bělobrádka nechtějí napjatou situaci dále eskalovat. „Já jsem přesvědčen, že to je otázka už nyní mravnosti jednotlivých aktérů. Když někoho napadnete, tak jsou dvě možnosti: dokážete, že vaše tvrzení jsou správná, nebo se omluvíte. Ale to už je věc morálky,“ poznamenal Bělobrádek na Babišovu adresu.

Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o zdanění hazardu. Měla by od příštího roku zavést dvě daňové sazby 23 procent a 28 procent podle typu hazardu. Ministři se shodli také na zvýšení poplatku za jeden hrací automat ze současných 55 korun na 80 korun za den. Novelu ještě musí schválit poslanci i senátoři a podepsat prezident.

Odpůrci hazardu novelu ostře kritizují

Novela se nelíbí protihazardním organizacím, protože prý neřeší skutečnou regulaci hazardu, ale snaží se z patologických hráčů vytáhnout co nejvíce peněz. Považují ji za zbytečnou, když není hotová celková legislativa. Náměstek brněnského primátora a dlouholetý odpůrce hazardu Matěj Hollan obvinil Babiše z bagatelizování dopadů hazardu.

Zástupci loterijního a herního průmyslu se pak shodují na tom, že vyšší zdanění hazardu povede k rozmachu černého trhu a masivnímu propouštění lidí zaměstnaných v oboru. Mnoho legálních českých firem totiž podle nich ukončí činnost.

Podnikatel Andrej Babiš, předkladatel EET (ČTK)

Ve Sněmovně už leží soubor zcela nových vládních návrhů o regulaci a zdanění hazardu, které mají být účinné od roku 2017. Předpokládají tři daňové sazby 25, 30 a 35 procent.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner