Babiš se před maturanty vydává za revolučního vůdce studentů

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Existuje určitá vrstva občanů, která agentovi Státní bezpečnosti, normalizačnímu komunistovi a miliardáři, který se peněz domohl značně pochybným způsobem a metodami, a trestně stíhanému politikovi na stylizaci do postmoderního Jánošíka skočí. Zkoušet to na teenagery je ale legrační.

Babiš vystupuje jako bojovník za úřední maturity, které ve své nekonečné stabilní genialitě vynalezl ON. Je vlastně něco jako nástupce Komenského, Marie Terezie a profesora Masaryka. A jako velikán zůstal nepochopen. A když něco nejde dokonce ani jemu politicky (rozuměj: spolehnout se na hlasovací mašinérii ANO a komunistů), následuje taktika populistických vůdců. Je třeba obrátit se přímo k lidu.

FORUM 24 (archiv)

Tak někdo z Babišova PR týmu sedl a jménem stabilního génia sepsal na facebook dopis nastávajícím maturantům. Je to svým způsobem zvláštní útvar, protože Babiš to jistě nepsal a maturanti to nebudou číst. V podstatě jde o čirý taoistický úkon. Něco děláme, ale na výsledku nám zas tolik nezáleží.

Virtuální Babiš nicméně mimo jiné píše:

„Vážení maturanti, velice se omlouvám, že nejsem schopen vám odpovídat na stovky zpráv. Mailů mám nepřečtených víc než tisíc a v minulosti jsem se snažil odpovídat každému z vás, ale teď nestíhám, takže vám píšu tímto způsobem všem.“

To je fakt. Pan premiér nejdřív osobně přepočítával vakcíny, aby pak v televizi vykřikoval, že nemůže každého osobně očkovat. Má toho moc.

No nic, dál: „Jak jsem vám slíbil, hned v pondělí jsem jednal s panem ministrem školství Robertem Plagou o úředních maturitách i ve světle usnesení sněmovny z minulého pátku. To jsem navíc zařadil i jako téma na pondělní jednání vlády. Dnes bude vaši petici s 30 tisíci podpisy projednávat petiční výbor ve sněmovně a ve středu předstoupí pan Plaga před poslance školského výboru. Takže kolem maturit se toho stále děje dost.

Jak sami dobře víte, pro úřední maturity jsem dělal, co jsem mohl. Otevřel jsem to téma, věnoval jsem se mu a dlouhodobě jsem ho prosazoval. Se spoustou z vás jsem si dopisoval, mluvili jsme spolu na videokonferencích. Takže dobře vím, že letošní maturita je úplně jiná. Žádný maturitní ples, stužkování, poslední zvonění, svaťák. Bojoval jsem za vás na vládě, ve sněmovně, schytal jsem za to spoustu ran od opozice i od médií. Nelituju toho, protože si stále myslím, že úřední maturita dává smysl.

Nové číslo Revue FORUM s Jaroslavem Flegrem (Roman Černý)

Pan ministr Plaga ale úřední maturitu striktně odmítá. Tvrdí, že ji on sám zavést nemůže a že jediný způsob je přijmout nový zákon. A i když v pátek poslanci přijali usnesení, ve kterém mj. vyzývají pana ministra, aby umožnil úřední maturitu, tak se usnesením řídit nemusí. Navíc to usnesení podpořili až na výjimky jen poslanci ANO a ČSSD, takže takový zákon by ve sněmovně téměř jistě narazil.“

Zloduch Plaga, který ubližuje studentům, byl tedy odhalen. Jak teď s padouchem naložit?

„Spousta z vás mi píše, abych ministra Plagu odvolal. Jenže to by váš problém stejně nevyřešilo. Výměna ministra nějakou dobu trvá a úřední maturitu by to automaticky nepřineslo. Navíc v době, kdy se žáci a studenti vracejí do školy, by to všechny znejistělo. Naprosto ale s vámi souhlasím, že styl komunikace pana ministra není vůbec šťastný. Mrzí mě, když mi spousta z vás píše, že na sociálních sítích se k vám chová někdy až arogantně nebo vůbec nereaguje.“

Pak tam poněkud zánovní studentský vůdce ještě pokračuje v nějakých výčtech různých činností. To můžeme přeskočit, je to jako vždycky. Končí to běžnou ukřivděností: „Vím, že to není to, co jste chtěli. Já jsem si taky představoval něco jiného. Ale ta atmosféra proti úřední maturitě je opravdu silně nepřející. Pro mě až nepochopitelně. Působí to na mě až dojmem, že kdyby s návrhem úřední maturity přišel opoziční politik, v médiích by měl jistě pozitivní ohlasy. Máte smůlu, že jsem s tím přišel já. Omlouvám se. Je to pro dobrotu na žebrotu.“

Pak ještě tečka, která by nás mohla vyděsit: „Já se teď musím soustředit na očkování, rozvolňování, návrat do normálního života a ekonomickou obnovu naší země.“

Rabín Lionel Blue (F24)

Bylo by snad lepší, kdyby se Pán Chaosu na nic nesoustředil a zase odjel někam k moři dělat selfíčka z vln. Máme temné podezření, že ministr Plaga ještě neskončil jen proto, že když média (Babišem nenáviděná) odhalila, že ministři zdravotnictví a školství zřejmě skončí, bylo pak blbé je skutečně odvolat oba. Takže den poté, co na tiskové konferenci, kde dotyční tvrdili, že s nimi premiér o nějakém konci nemluvil, padl jen ministr zdravotnictví.

Babiš a jeho PR tým by měli ohledně té stylizace přece jen znát nějakou rozumnou míru. Studenti čehokoli poněkud opelichaného a zkompromitovaného bohatce s pochybnou minulostí skutečně volit nebudou. To je marná snaha. To by tihle marketéři ducha měli vědět. Jejich osvědčenou cílovkou jsou lidé, pro které je pětistovka víc než budoucnost. Budoucností se tady myslí i to, co bude tak za rok. Mládež si s útrpným výrazem nechá pochopitelně klidně naservírovat nějaké dárečky, když tatík myslí, načež se na něj vykašle.

Pokud je smyslem Babišových výlevů odstranění ministra Plagy, ať to tedy provede a nezatěžuje nás takovými hrátkami. To už se přece nevyplatí.

Jinak máme dojem, že Babiš (nebo někdo v jeho okolí) se rozpomenul na řádění takzvané klukokracie počátkem 50. let, kdy na vysokých školách činili mladí stalinisté, kteří vyhazovali ze škol své „reakční“ vrstevníky. V tomto případě ale Babiš své „kluky a holky“ nejspíš nenajde, takže jako revoluční studentský vůdce nakonec nepochopený Babiš zůstane sám jako kůl v plotě. To už je tady taková tradice, nebude první.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]