Překvapení se nekonalo. Babiš se omlouval za členství v KSČ, oslavoval Havla a řekl, že je vlastenec

()

Mělo to být velké překvapení. Babiš šířil, že řekne něco mimořádného. Výsledek byl ale tristní.

V Národním muzeu proběhla pečlivě připravená oficiální akce, kde mohl předseda vlády Andrej Babiš v klidu přednést sváteční projev ke státnímu svátku a dokončit ho bez vypískání. Tuto platformu, vlastně jakousi chráněnou dílnu, mu ochotně zajistil ředitel Národního muzea Michal Lukeš, držitel vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana.

Vhodnou záminkou pro Babišovo expozé bylo otevření výstavy k výročí 17. listopadu. Ve dvoraně muzea přihlížely akci desítky oficiálních hostů, členů vlády, vedení církve a diplomatického sboru a mezi nimi na prvním místě předseda Spolkového sněmu Spolkové republiky Německo Wolfgang Schäuble, jehož účast je viditelnou náplastí na neúčast kancléřky Angely Merkelové. Kromě toho přijeli i další premiéři zemí V 4 v čele s Babišovým osobním přítelem Viktorem Orbánem.

Babiš již dříve vzkazoval, že jeho projev k 17. listopadu bude určitě pro mnohé překvapením. Znalci Babišových poradců ale věděli předem, že se o žádné překvapení jednat nebude. Bylo totiž zcela očekávatelné, že se agent Státní bezpečnosti Babiš hluboce pokloní odkazu Václava Havla. Už proto, že se tomu Václav Havel nemůže nijak bránit.

A stalo se. Předseda vlády se nejprve skoro omlouval, že byl v době, kdy jiní lidé bojovali za svobodu, členem KSČ. „Nejsem na to hrdý,“ opakoval naučenou frázi a pak na svoji omluvu hned dodal: „Navíc jsem nebyl v Československu.“ Následně vysekl obrovskou poklonu Václavu Havlovi, jak se na agenta StB, který se stal premiérem, sluší.

A pak už to jelo. Zde je pár hlavních sdělení Andreje Babiše k 17. listopadu:

Děkuji všem, kteří bojovali za svobodu.

Chci pracovat pro všechny.

To hlavní je, že jsme všichni Češi.

Naše země má úžasné a kreativní lidi.

Naši lidé jsou vynalézaví, zruční a nejlepší na světě.

Máme skvělé ekonomické výsledky.

Předháníme v HDP spoustu zemí, předběhli jsme Španělsko, šlapeme na paty Itálii.

Brzy doženeme Izrael a Nový Zéland.

Díky všem, kteří tu pracovali a vychovávali děti.

Jsme sedmou nejbezpečnější zemí Evropy.

Jsme dvacátou nejšťastnější zemí na světě.

Česká republika je nejkrásnější zemí na světě.

Spoustu věcí jsme od Listopadu nezvládli, ale pracujeme na zlepšení.

Měli bychom spolupracovat bez agrese a nenávisti.

Jsem vlastenec.

Jestli si myslí premiér Babiš, že někoho překvapil, tak se plete. Všechno, co řekl, se dalo očekávat. Možná by už měl vyměnit člověka, který mu to píše. Docházejí mu nápady.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]