Babiš se před volbami chlubí dálnicí D1. Nápadně však připomíná hotel Thermal

Za střet zájmů nynějšího poslance a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše bude Česká republika platit pokutu. (ČTK/Pavlíček Luboš)

Za střet zájmů nynějšího poslance a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše bude Česká republika platit pokutu. | FOTO: ČTK/Pavlíček Luboš

Premiér Andrej Babiš (ANO) a superministr Karel Havlíček (za ANO) v sobotu slavnostně uvedli do provozu modernizovanou dálnici D1. Rekonstrukce nejdůležitější dopravní tepny v zemi ale stále není hotová. V příštím roce začne oprava klíčového mostu Šmejkalka nedaleko Mirošovic. Stavbaři se vrátí také k Brnu, kde budou dálnici rozšiřovat. Práce potrvají několik let. Rozkaz však zněl jasně, otevřít „hotovou“ dálnici do letošních voleb.

Babiš se v sobotu zúčastnil brífinku k odstranění posledního zúžení na modernizované dálnici D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou. Přítomen byl také vicepremiér, ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček nebo ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. „Já jsem rád, že se to nakonec povedlo, je to úplně nová dálnice,“ prohlásil předseda vlády.

Poslanec a expremiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Stavbaři museli rekonstrukci stihnout do října za každou cenu, otevírat se totiž přeci muselo do voleb. Má to však jeden háček. Dálnice D1 stále hotová není, řidiči se tak na problémy budou muset připravit i v dalších letech.

Příští rok začne rozšiřování na šest pruhů okolo Brna od 182. kilometru po 210. kilometr, kde se odpojuje silnice E50 na Slovensko. Práce potrvají několik let. První rozšiřovaný úsek bude mezi 194. a 196. kilometrem. Připravuje se ještě také oprava mostu Šmejkalka přes Hrusický potok u Senohrab u Prahy. Práce by tam měly začít v roce 2022 nebo 2023 a omezení se bude týkat úseku o délce asi jednoho kilometru. Stavět se budou také odstavná parkoviště, jejichž nedostatek dlouhodobě kritizuje například sdružení automobilových dopravců ČESMAD.

Slavnostní uvedení „hotové“ dálnice D1 do provozu tak připomíná bazén ve státem vlastněném karlovarském hotelu Thermal. Ten ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na konci srpna během filmového festivalu slavnostně otevírala ve chvíli, kdy zdaleka nebyl hotový. Na první plavce tak čekaly uvolněné dlaždice, zakrytý stavební materiál a nehotové prostory.

Hotovo nebylo ani v závěru září. Vnuk architektů Machoninových, tvůrců hotelu Thermal, Jan Kordovský na své sociální síti uveřejnil aktuální fotografie, které ukazovaly momentální stav rekonstrukce. „Takhle vypadá bazén Thermalu měsíc po slavnostním otevření. Jeřáb stále na místě. Cedule ‚Omlouváme se Vám za dočasné omezení z důvodu dostavby areálu‘ je všeříkající,“ napsal k fotografiím.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com