Babiš se přiznal, jak to má chytře vymyšlené. On jezdí na Západ, do Ruska a Číny vyšle Zemana

Andrej Babiš (FB A. Babiše)

Andrej Babiš | FOTO: FB A. Babiše

Andrej Babiš se při své cestě do Chorvatska opřel do stavu našeho obchodování s Čínou a některé výroky budí dojem, že také do čínských aktivit prezidenta Zemana.

Jak píše zpravodaj Aktuálně.cz z Chorvatska, na setkání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem Babiš vyjádřil nespokojenost s obchodní bilancí mezi Českem a Čínou: „Do Číny jezdí z Česka hodně návštěv, ale výsledky chybí.“ Před třemi lety se podepsal strategický dialogu s Čínou, ale nedošlo ani k jenomu jednání mezivládní komise ministrů. Prý se to teď má zlepšit.

Babiš také objasnil, jak mají se Zemanem rozdělenou práci. Čínský premiér ho pozval do Číny a Babiš sdělil: „Já jezdím do Ameriky a do západní Evropy, prezident do Ruska a do Číny,“ řekl Babiš. Premiér se ale ještě postará, aby se obchodování lépe koordinovalo.

Jak je ten Babiš chytrý, proč by jezdil někam, kde z toho moc nekouká? Osmdesát procent našeho vývozu jde do zemí Evropské unie. Proč ztrácet čas v Rusku, která je sice ohromné, ale má ekonomiku síly Itálie? Tam ať jede Zeman, stejně na tom moc nezáleží. Bude mít radost, doma tím potěší své fanoušky, jak je významný světový státník, a snad nenapáchá žádné škody.

Jistě, kdyby náš premiér shledal, že by to bylo nějak výhodné, sedl by zřejmě ještě v noci do nadzvukové stíhačky a po pozdravném přemetu nad mauzoleem Mao Ce-tunga by spěchal na jednání. Jenže zas taková priorita to zrovna není, Tchaj-wan je lepší partner, byť se to nemusí moc vykřikovat.

Mezi řádky Babišových výroků čteme, že Zemana asi nebere ohledně jeho divadelních aktivit moc vážně. Ani nemůže, v zahraničním obchodu je přece jen už od dob socialismu dost protřelý a má rád skutečné peníze, ne vymyšlené. Navíc chce vypadat jako moderní státník západního typu, tak si přece zbytečně nepoškodí image. Zvlášť když má ohledně své pověsti v Evropě jisté problémy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner