Babiš se pustil do předvolebních plakátů koalice SPOLU. Fiala mu poděkoval

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK/AP/Petr David Josek)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/AP/Petr David Josek

Premiér Andrej Babiš (ANO) si ve svém nedělním videu „Čau, lidi“ postěžoval na předvolební kampaň koalice SPOLU. Přitom přímo před zraky diváků mával s vizuály plakátů. Nelíbilo se mu, že je na nich vyobrazen jako hrozba. Šéf občanských demokratů Petr Fiala Babišovi poděkoval za reklamu. Kritický byl naopak jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), a to kvůli slovům premiéra o očkování.

„Určitě jste zaznamenali tyto plakáty. Toto je koalice tří stran, které tady řídily naši zemi od revoluce do roku 2013. Dělaly to tak, že mě vlastně zplodily. Proto jsem šel do politiky,“ pustil se premiér ve svém videu do kampaně koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Babiš přitom v ruce držel vizuály, kde je vyobrazen vedle šéfa komunistů Vojtěcha Filipa a předsedy SPD Tomia Okamury. Trojice je na nich označena za „Hrozbu, kterou musíme zastavit“.

„Nemám žádnou koalici, ani s Filipem, ani s Okamurou. Vůbec ne. Nechápu ten inzerát. Kde je ta hrozba?“ rozčiloval se Babiš. Vláda podle něj ukázala, že hrozbou není. „Oni jsou ta hrozba, že nebudete mít na důchody. Že policisté nebudou mít peníze na benzín,“ pokračoval předseda vlády.

Volební lídr koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala premiérovi za jeho vystoupení poděkoval. „Děkuji Andreji Babišovi za to, že dělá reklamu naší kampani. Jen doufám, že nám to Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí nezapočítá do kampaně,“ oznámil na sociální sítí.

Třetí dávka očkování od září

Babiš ve svém videu hovořil také o očkování třetí dávkou. Lidé, kterých se to bude týkat, údajně dostanou 10. září informační SMS zprávu. V ní se mají podle premiéra dozvědět, že se mohou dobrovolně očkovat od 20. září u svých praktických lékařů a v nemocnicích.

FORUM 24 (archiv)

„To doporučení bude pro seniory ve věku 65 plus, pro osoby umístěné ve zdravotnických zařízeních poskytovatele dlouhodobé lůžkové péče, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem,“ vyjmenoval Babiš.

To zřejmě rozčílilo hejtmana Jihočeského kraje a předsedu Asociace krajů Martina Kubu (ODS). „Miluju tyhle vzkazy přes média nebo přes Čau lidi. Doufám, že taky neřekl, že už o tom jedná s hejtmany jako Hamáček o integraci Afghánců, protože jinak mi začne zvonit telefon a budu dva dny odpovídat na to, jak to zařídíme,“ reagoval na twitteru.

Kuba tím narážel na dva týdny starou tiskovou konferenci vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). „Za poslední dvě hodiny mi volalo asi třicet novinářů. Všichni chtějí vědět, co říkám na výrok ministra Hamáčka, že chce jednat s hejtmany o uplatnění Afghánců, které vláda dopraví do ČR. Většina hejtmanů je na tom stejně,“ napsal tehdy jihočeský hejtman na sociální síti. „Jediný, kdo mi teda zatím nevolal, je Jan Hamáček,“ dodal. Situaci se FORUM 24 věnovalo ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]