Šéf ANO se raduje. Piráty oslabuje dění na pražském magistrátu

Facebook

Zděněk Hřib a předseda Pirátů Ivan Bartoš | FOTO: Facebook

V centru hlavního města se během nedělního podvečera sešel pražský primátor Zdeněk Hřib se svými koaličními partnery, aby jednali o možnostech, jak dál pokračovat ve vedení metropole, které se přitom poslední dny podobá spíše časované bombě. Zástupci Praha sobě a Spojených sil pro Prahu nesouhlasí s pirátským návrhem na politický odstřel Pavla Janečka, který stojí aktuálně ve vedení Pražské plynárenské. A zatímco je podnik na rozdíl od většiny městských firem v dlouhodobém v zisku, ba i výrazně roste, primátor argumentuje manažerskou neschopností jejího šéfa. Jak to tedy je?

Facebook Prague Pride

Zdá se, že Hřib si totiž více než cokoliv jiného přeje především vytvořit kouřovou clonu, která by zakryla faktickou blokaci rozvoje města, kdy se důležité projekty jako výstavba okruhu či řešení bytové krize neposouvají a jsou nahrazeny marketingovým cirkusem. A vedení se přitom dále spokojeně tváří, jak je všechno vlastně skvělé.

Konec konců nejvíce překvapení budou především ti, kteří jim hodili v uplynulých komunálních volbách lístek do volební urny. Na politiku progresivní levice totiž doplatí ve finále hlavně obyvatelé moderních „hipsterských čtvrtí“, odkud pochází i velká část jejich voličské základny. Ať se podíváme na Vinohrady, Žižkov či Holešovice, již dnes zde nájmy oproti uplynulým několika letům rapidně vzrostly a pirátské vedení nad tím stále zavírá oči, i když ještě po nástupu do čela magistrátu slibovalo rychlá řešení.

Magistrát však namísto založení krizového týmu pro bydlení nechal vzniknout enviromentální komisi, a svezl se tak na aktuální vlně poptávky po opatřeních pro boj s klimatickou změnou. Symbolika, že ji má na starost právě Martin Bursík, dotváří realitu dneška, kdy Piráti fakticky přebrali dřívější agendu Strany zelených, která aktuálně prožívá klinickou smrt. Její bývalý šéf nedávno navíc Pražanům předestřel, jak bude vypadat doba bezuhlíková, a sice že žádné další auto se spalovacím palivem hranice města již v budoucnu nepřekročí.

A že nemáte dostatek financí na jeho ekologičtější, ale podstatně dražší elektrickou variantu? Váš problém. Kdyby to tak tedy pokračovalo dále, vytvořilo by se brzo z hlavního města místo pro úzkou skupinu privilegovaných občanů, kteří by si nákladný životní styl mohli dovolit. A zbytku by nezbylo nic jiného než se s žitím v hlavním městě nadobro rozloučit.

Jakmile by ale nyní mělo dojít k přeskupení sil v čele města, nabízí se především nástup hnutí ANO. To by se sice možná líbilo Patriku Nacherovi, kterému by se konečně dostalo jeho místa na výsluní poté, co většinu času sehrál v pražské buňce hnutí druhořadou pozici a během poslední kampaně byl dokonce sesazen z jejího čela.

Zatímco se tak možná opomíjený zastupitel během rostoucího napětí těší na novou pozici, Andrej Babiš dává od vlády v Praze ruce pryč. Premiér totiž naopak čeká na příležitost, kdy může se svým PR týmem využít mediální eskapády, jako byl zmiňovaný zákaz palivových aut ve svůj prospěch, koalici zesměšnit, nechat dále slábnout a zároveň odklonit pozornost od vlastních problémů. Hned trojnásobná výhra.

Ale bez ohledu na délku budoucího trvání pražské koalice si to, jak špatný stín hází primátor na Piráty, musí uvědomovat i sám jejich šéf Ivan Bartoš. Vedení Prahy táhne stranu v očích veřejnosti dolů a je přímým důkazem, že funguje dobře pouze v opozici. Sám lídr Spojených sil Jiří Pospíšil odešel ze včerejšího jednání s tím, že chce o Hřibově politickém stylu nadále jednat. Piráti umí zkrátka výtečně komunikovat plány na elektronizaci nebo transparentní jednoduchý stát, ale jakmile dojde na vládnutí, začíná skutečný boj na rozbouřeném moři, kdy se začíná jejich pirátská loď pomalu, ale jistě potápět ke dnu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]mail.com

Revue Forum Banner