Babiš se s opozicí dohodl na pandemickém zákonu, otázku odškodnění vyřeší zítra

Koalice SPOLU

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | FOTO: Koalice SPOLU

Večerní jednání premiéra se zástupci opozice dopadlo ke vzájemné spokojenosti. Andrej Babiš přistoupil téměř na všechny výhrady, které měli opoziční předsedové stran k pandemickému zákonu. Pouze otázka odškodnění stále čeká na vyřešení.

Zda a jak budou firmy odškodňovány, mají vyřešit na čtvrteční schůzce někteří z ministrů a premiér. Pokud se shodnou podle představ opozice, ta pro nový pandemický zákon zvedne ruku. 

Babiš po jednání řekl, že ještě čeká na analýzy, které mu ukáží, zda jsou požadavky opozice ohledně odškodňování reálné. Po čtvrteční schůzce, kde bude Babiš s vybranými členy vlády diskutovat nad stanovisky, která dostane od úředníků, jež pověřil, padne poslední slovo.

Překvapivě konstruktivní jednání s premiérem kvitoval předseda ODS Petr Fiala, který vysvětlil, proč nejde uhnout z požadavku na kompenzace. „Toto je jediná věc, která je pro nás nepřekročitelná, a ne protože jsme si postavili hlavu, ale aby lidé, kterých se to dotýká, měli právní jistotu,“ řekl lídr koalice SPOLU.

Pandemický zákon v současné formě by vládě umožnil de facto vše, co jí dovolí nouzový stav. Proto chtěli Piráti a STAN zapracovat do zákona možnost větší kontroly. To se podařilo. „Jsem po dnešku optimistou, a doufám, že se povede ve Sněmovně zákon projednat,“ řekl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner