Babiš se soudu bál a věděl proč. První týden pro něj byl ještě horší, než čekal

Andrej Babiš (ČTK / Vondrouš Roman)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK / Vondrouš Roman

Soud s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem týkající se jeho venkovského sídla, na jehož stavbu podle vyšetřovatelů získal podvodem padesátimilionovou dotaci, má za sebou první týden. Je proto namístě zhodnotit, jak probíhal a jak to zatím s expremiérem vypadá. Andrej Babiš se soudu právem obával. Prvních pět dní ale pro něj bylo ještě o dost horších, než asi sám očekával.

Předně je pro Babiše nepěkné, že se rozhodně nedá říci, že by svědci nějak většinově vypovídali v jeho prospěch. Naopak, svědecké výpovědi i výpovědi znalců byly dosti závažné a vyplývá z nich, že se současný „předseda opozice“, jak se Babiš sám tituluje, skutečně dopustil podvodu.

(profimedia.cz)

Nejviditelnější výjimkou, která vystoupila ve prospěch obmyšleného majitele holdingu Agrofert, je jeho podřízená a spoluobžalovaná Jana Nagyová. Dáma, která měla s Babišem podvod spáchat, zaměstnankyně, politička hnutí ANO, kterou v příštích dnech bude Babiš na Vysočině mohutně podporovat v senátních volbách. Obžalovaná Nagyová totiž kandiduje proti dosavadnímu šéfovi senátu Vystrčilovi z ODS. Nagyové by se velmi hodila získaná imunita, která by celý soudní proces zkomplikovala. O tom, jak osoba v takové situaci a postavení může být věrohodným svědkem, má jistě soud jasno.

Mimochodem, soudce Jan Šott, to je další pro Babiše nepříjemné zjištění. Opakovaně během posledních dní dal najevo, že se Babiše nebojí. Několikrát jeho a jeho právníky usměrňoval. Svědkyni, která litovala, že toho soudu neřekla více, pozval znovu. Obžalovaného Babiše upozornil, že kvalifikace jeho činů se může ještě změnit, tedy zpřísnit, a zdaleka nemusí skončit jen pokutou a podmínkou, jak navrhuje státní zástupce.

Junior. Další, možná největší problém Babiše staršího. Syn, na kterého chtěl otec celý podvod hodit, využil ho jako bílého koně, a když se to provalilo, politička Babišova hnutí napsala zprávu, že je psychicky nemocný, a otec ho nechal manželem této doktorky přepravit na Krym, odkud se ale juniorovi podařilo uniknout. Teď ale Andrej Babiš mladší přijel do Prahy a u soudu řekl pravdu, která je pro jeho otce zdrcující. Dosvědčil, že za projektem Čapího hnízda stál od začátku jeho otec a že jeden z nejdůležitějších dokumentů k projektu nepodepsal, že jeho podpis někdo zfalšoval a že akcie Čapího hnízda nikdy nevlastnil. Babiš starší si vystoupení vlastního syna k soudu ani nepřišel vyslechnout. Jeho právník se nahlas smál, když junior předložil potvrzení o tom, že je zdravý.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Proti zatím jednoznačným důkazům Babiš starší nepostavil v podstatě nic. Svoji obhajobu začal už dlouhým vystoupením ve sněmovně, ve stejném duchu potom pokračoval u soudu. Obhajobu má postavenou na tom, co říká dlouhodobě, lidově je tato jeho póza nazývána kňú. Naříká, že jsou proti němu všichni, on je sám jediný slušný a spravedlivý, vytvořil si svůj svět, kde se proti němu všichni za posledních třicet let spikli.

Ostatně, když promlouvala u soudu svědkyně úřednice a nevypovídala ve prospěch Babiše, ten si nahlas pro sebe řekl: „Prostě mě nemá ráda.“ Za to, že pravděpodobně spáchal dotační podvod, můžou všichni okolo, jen ne on. To je jedna rovina obhajoby. Druhou linií má být znevěrohodnění vlastního syna jako svědka. Babiš starší a jeho právníci usilují o to, aby soud uznal, že Babiš mladší, bývalý pilot dopravního letadla, je psychicky nemocný, a proto jeho výpověď nemůže být brána vážně.

Andrej Babiš starší se soudu bál oprávněně. Zatím to pro něj vypadá jednoznačně špatně. Jeho obrana je zoufalá, ublížená, ukňučená. Navíc fakt, že chce ze všech sil znevěrohodnit vlastního syna, na kterého chtěl podvod hodit, je mimořádně odpudivý, včetně chování jeho právníka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články