Babiš se svěřil, že prý ví, jak těžké je podnikat. Neví. Nikdo jiný si nebere jen tak miliony ze státní pokladny

Andrej Babiš - pekař, agrobaron, politický kejklíř a samozvaný filosof (Facebook (Andrej Babiš))

Andrej Babiš - pekař, agrobaron, politický kejklíř a samozvaný filosof | FOTO: Facebook (Andrej Babiš)

Jednou z úsměvných vět, které při svém novoročním projevu pronesl Andrej Babiš, patřila vyjádření solidarity s lidmi, jimž koronakrize likviduje existenci. Premiér prý ví, v jak těžké situaci nyní jsou podnikatelé a drobní živnostníci. Problém je v tom, že on to neví. Kdyby to skutečně věděl a v projevu by jen nečetl prázdné věty od píáristů, nikdy by jeho vláda nepostupovala tak, jak postupuje. Spíše se zdá, jako by vláda celé skupiny podnikatelů cíleně likvidovala či nechávala schválně bez pomoci. V koncích jsou například restauratéři.

Andrej Babiš ve skutečnosti o opravdovém podnikání neví nic. Neměl kdy zjistit, co to znamená, obnáší, jak takový člověk riskuje a co do svého byznysu musí vložit. Stačí si připomenout, jak Babiš „podnikal“, a vidíme okamžitě, že to s faktickou dřinou a stresem tisíců podnikatelů nemá nic společného.

V České republice začal podnikat jako prominentní komunista a agent Státní bezpečnosti po návratu ze služebního pobytu v zahraničí. Za záhadných okolností se z něj stal v podstatě přes noc miliardář s podivnými zahraničními zdroji peněz. Odkud se kapitál vzal, odmítá vysvětlit. Jistota je ta, že legální prací si sám na pořízení Agrofertu vydělat nemohl. Jeho následná „podnikatelská“ kariéra je potom založena na úzkém vztahu se státem, zakázkami a dotacemi. Tuto vazbu začal intenzivně budovat za premiéra Miloše Zemana.

Do absurdních rozměrů potom provázanost svého byznysu se státem dovedl svým vstupem do politiky. Státní zakázky ve velkém končí v Agrofertu, stejně jako ohromné dotace. Ty už by sám sobě vyplácet neměl, ale stejně to dělá. Jednoduše je to tak, že v době, kdy drobní podnikatelé řeší, z čeho zaplatí zálohy za elektřinu a jídlo domů, si Babiš klidně vzal ze státní pokladny více než 160 milionů korun na dotacích, které nikdy nikdo neproplatí. A to je jen jeden příklad z posledních měsíců.

Babiš neví, co obnáší podnikání. Založit nějaký podnik od nuly, sehnat kapitál, splácet, odevzdat svému podniku vše, pracovat od rána do noci a snažit se vybudovat něco. Andrej Babiš je přesně ten typ, kvůli kterému je pro spoustu lidí slovo podnikatel hanlivé slovo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner