Babiš se znovu chystá podepsat miliony vodičkovcům, opozice tomu chce zabránit

Bývalý konfident komunistické policie Jaroslav Vodička,který vyznamenal Zdenka Ondráčka řečeného "mlátička"  (Česká televize)

Bývalý konfident komunistické policie Jaroslav Vodička,který vyznamenal Zdenka Ondráčka řečeného "mlátička" | FOTO: Česká televize

Skupina poslanců ODS v čele s Jakubem Jandou se pokouší zastavit financování spolku tzv. Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) ze státního rozpočtu. Poslanci za tím účelem podali pozměňovací návrh k rozpočtu na odebrání podpory 6,3 milionu korun určených zmíněné partě vedené bývalým členem pohraniční stráže a konfidentem Veřejné bezpečnosti Jaroslavem Vodičkou.

Podporu navrhuje poslanec Janda rovnoměrně rozdělit mezi Spolek pro zachování odkazu českého odboje, Památník Šoa Praha, Platformu Evropské paměti a svědomí a Sdružení bývalých politických vězňů ČR. Svou iniciativu Janda zdůvodňuje poukazem na známou skutečnost, že ČSBS pod vedením předsedy Vodičky dlouhodobě vystupuje v přímém rozporu se svým původním posláním, proto navrhuje skupina poslanců za ODS přesunout peníze jiným organizacím.

V říjnu 2018 „vodičkovci“ vyznamenali komunistického poslance Zdenka Ondráčka, který si pro svou účast na zásazích SNB proti demonstrantům v roce 1989 vysloužil přezdívku „Mlátička“. Pamětní medaili s nápisem Za vlast a za svobodu, mu předal předseda ČSBS Vodička. Údajně to mělo být za účast na akcích ČSBS a za péči o pomníky.

U příležitosti výročí konce války zaslal ČSBS 16. dubna 2014 ruskému velvyslanci servilní dopis obsahující výpady proti NATO a vyslovující podporu ruskému pokusu o anexi Krymu. Obsah předmětného dopisu zveřejnil na svých stránkách prodemokratický aktivista Jan Šinágl.

Janda se pokoušel financování předmětného spolku zastavit už říjnu 2018. Loni kvůli tomu ve Sněmovně interpeloval Andreje Babiše. „Je bytostně amorální, aby pofidérní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomocí vražd a sovětských tanků, z veřejných peněz. Proto se vás ptám, pane premiére, zda i nadále tento spolek budete sponzorovat z kapes daňových poplatníků?“ Babiš v odpovědi prohlásil, že dotaci 6,3 milionu Kč pro ČSBS nepodpoří. Vzhledem k tomu, že ale de facto vládne společně s komunisty, učinil Babiš pravý opak. Na následné dotazy k porušenému slibu neodpověděl. Místo toho jen opakoval, že částka se nezměnila, a fabuloval o tom, že neví, proč je na podporu vodičkovců vůbec tázán.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]