SILNÉ VIDEO: Podívejte se jak lidé vypískali Babiše už brzy ráno. Policie vytlačila protestující kordónem

Premiér Andrej Babiš zapálil 17. listopadu 2019 svíčku na Národní třídě v Praze při příležitosti 30. výročí sametové revoluce. (ČTK)

Premiér Andrej Babiš zapálil 17. listopadu 2019 svíčku na Národní třídě v Praze při příležitosti 30. výročí sametové revoluce. | FOTO: ČTK

Už před sedmou hodinou ranní, tedy ještě než vyšlo slunce, přišel na Národní třídu premiér Andrej Babiš za doprovodu některých ministrů. Na místě ale čekala početná skupina občanů, kteří jej přivítali skandováním „Hanba! StB!“ Skupinu osob, která hlídala památník a odmítala k němu někdejšího agenta Státní bezpečnosti pustit, policie spolu s Babišovou ochrankou vytlačila. Je to zřetelně vidět na tomto videu, které zveřejnil Jarek Jesenský.

Po celé Národní se ozývalo skandování jako „Hanba, StB!“ nebo „Kam to neseš, srabe?“ A samozřejmě pískot. Občané totiž na Babiše čekali dlouho, protože loni dorazil v noci.

Předseda vlády v posledních dnech odmítal na dotaz, zda na Národní třídu přijde, odpovědět, a řekl například, že nerozumí otázce.

autor videa: Jarek Jesenský

S Babišem přišli ministr průmyslu Karel Havlíček, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství Robert Plaga, ministryně spravedlnosti Marie Benešová, ministryně financí Alena Schillerová i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Babiš se z Národní třídy odebral v doprovodů členů vlády pěšky k Národnímu muzeu, kde se dopoledne s premiéry zemí V4 a předsedou Německého spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem zúčastní slavnostního programu k 30. výročí sametové revoluce a přednese projev. Cestou si Babiš všiml nepořádku v dolní části Václavského náměstí a utrousil, že by si to měl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uklidit. Babiše doprovázeli téměř všichni členové vlády za hnutí ANO, chyběli ministři životního prostředí a obrany Richard Brabec a Lubomír Metnar.

V loňském roce uctil Babiš 17. listopad krátce po půlnoci, kdy položil květinu. Svůj noční příchod Babiš tehdy zdůvodnil tím, že brzy ráno letěl do Švýcarska za synem, který trpí schizofrenií. Lidé ráno kytici hodili do koše. Dvěma aktivistům za tento přestupek úředníci Prahy 1 letos v lednu uložili pokutu, každý musel zaplatit 2000 korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]