Babiš si chtěl upravit zákon pro sebe, ale poslanci ČSSD a KSČM ho nečekaně zradili

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Velmi zajímavá situace se nyní odehrává okolo chystaného zákona o evidenci skutečných majitelů. Vláda do textu propašovala ustanovení, které nahrává Andreji Babišovi a pomáhá mu v tom, aby ho zákon neusvědčil z toho, že je skutečným majitelem Agrofertu. Jenže Babiše teď nečekaně „zradili“ poslanci ČSSD a KSČM, kteří na jednání ústavně právního výboru poslanecké sněmovny podpořili opoziční návrhy na úpravu textu. Výbor tak odstranil spornou pasáž, která nahrávala Babišovi.

V celé věci jde o to, že připravovaný zákon o evidenci skutečných majitelů může mít zásadní dopad na byznys Andreje Babiše. Ten sice vytrvale tvrdí, že není ve střetu zájmů, reálně je ale v ohromném střetu zájmů, což zákon prokáže. Aby se tak nestalo, vláda Andreje Babiše vložila do textu zákona ustanovení řešící svěřenské fondy. Díky tomuto doplňku by se Babiš pravděpodobně vyhnul tomu, aby ho zákon označil za skutečného majitele firem.

reprofoto ČT

Tím přitom Babiš skutečně je. Celý balík firem formálně převedl do svěřenských fondů. Ty oficiálně řídí jeho žena a jeho právníci. Babiš má ale možnost kdykoliv tyto lidi z jejich funkcí odvolat a firmy si „vzít“ zpět. Stejně tak se stav prostředků na jeho soukromých bankovních účtech odvíjí od toho, jak se daří Agrofertu.

„Ministři za ČSSD nepodpořili návrh zákona o evidenci skutečných majitelů. Jsme přesvědčeni, že výjimka pro svěřenecké fondy není potřeba a jde nad rámec příslušné evropské směrnice. O výjimce tak rozhodne Sněmovna svým hlasováním,“ uvedl na twitteru šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček.

Zákon půjde do sněmovny. Udrží ČSSD a KSČM svoji „hrdinskou“ pozici, nebo vyměknou a půjdou opět Babišovi na ruku? Jak se k návrhu zákona postaví senát, je zřejmě jasné. Bude prosazovat verzi, která nenahrává Babišovi. Je tragikomické, že právě na zákonu, který by měl dokazovat, že Babiš je ve střetu zájmů, tentýž Babiš svůj ohromný střet zájmů zneužívá, aby si normu přizpůsobil pro svoje potřeby. I tohle bude jednou v učebnicích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner