Vilém Besser: Babiš si kupuje hlasy za peníze daňových poplatníků

ČTK

Andrej Babiš ví, jak na voliče | FOTO: ČTK

Podzim se blíží a s ním i krajské a senátní volby. Ačkoliv by se na to během prázdnin dalo zapomenout, pokud člověk sleduje chování Andreje Babiše, musí si být jistý, že se brzy zase bude dělit moc. Ministr financí, který kritizuje každou utracenou korunu, pokud neputuje do jeho Agrofertu, totiž najednou rozhazuje na všechny strany. Ne však ze svého. Za peníze daňových poplatníků, které se vybraly na daních, si kupuje Babiš přízeň. Za podporu svých mocenských plánů zatím potenciálním voličům nabízí pouze jediné – sliby.

Roky čekali učitelé, až přijde ministr školství a přidá jim na platech. Nakonec však jejich špatnou situaci vyřešil Andrej Babiš. Alespoň takhle je prezentováno současné jednání ministra financí v médiích, která vlastní nebo jsou spřízněná. Stejná situace je i v případě „záchrany horníků“ v OKD. Opět je to Babiš, kdo klidně oželí 700 milionů a za tuto částku ze státního rozpočtu si šmahem koupí voliče v moravskoslezském kraji.

Skutečně to vypadá na činy „strýčka dobroděje“, jak býval občas Babiš označován. To by však nesměl mít vicepremiér za sebou tolik podezřelých kauz a lživých výroků. Každému už musí přijít podezřelé, že by ministr financí, už ze svého úřadu, tolik rozhazoval. Pokud se ovšem blíží volby, je povoleno všechno. Jestli si tedy někdo myslel, že Babišovi zabrání k rozpoutání jeho volební megakampaně novým zákonem o sponzorování politických stran, tak se opravdu spletl. Tím, že se miliardář stal ministrem financí, může si dělat předvolební kampaň obřích rozměrů a přitom neutratí ani korunu ze svého. Není jistě první, kdo to tak dělá. Ale on přeci tvrdí, že je jiný a lepší. Přitom je minimálně stejný a zjevně spíše horší, protože on na svoji kampaň na rozdíl od těch, co kritizuje, má vlastní prostředky ze svého byznysu, který navíc z velké části také závisí na jeho obchodování se státem.

Budoucí voliči hnutí ANO si však musí uvědomit jednu zásadní a časem ověřenou skutečnost. Babiš sliby neplní a své názory mění velkou rychlostí. Ještě před pár měsíci vyprávěl, jak OKD neuvidí ani korunu, protože za jeho špatnou situaci může Zdeněk Bakala a školství do posledních dnů také nebylo jednou z Babišových priorit. Na řadě jsou ještě lékaři a sestry. Tam totiž schopný podnikatel vidí nejen přísun hlasů, ale také možné pracovní kapacity. Kvalitní odborníky totiž potřebuje do svých reprodukčních center, kde se ne vždy pracuje na profesionální úrovni.

Koaliční partneři se sice také snaží své úspěchy prodat občanům, ale mediální lobby ministra financí vždy prezentuje získání peněz pro jakýkoliv rezort, jako záchrannou akci Andreje Babiše, který brání Českou republiku před vším zlým. Pokud však dokážou číst horníci v Ostravě a Karviné mezi řádky, tak snad pochopí, že jejich volební hlas může být zaplacen z kapes nás všech, ale profitovat z toho nebudou oni.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner