Babiš si nechal svojí vládou odhlasovat zákon, ze kterého bude mít prospěch. „Byli jsme proti,“ oznámil Hamáček

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Návrh zákona o evidenci skutečných majitelů dnes podle všeho prošel vládou. Znamená to, že vláda Andreje Babiše schválila zákon, který zásadním způsobem pomáhá Babišovi v tom, aby mohl vlastnit Agrofert, současně být v politice, pobírat dotace a vyhnout se trestu. Místopředseda vlády a šéf ČSSD Jan Hamáček na Twitteru oznámil, že jeho ministři návrh nepodpořili.

„Ministři za ČSSD nepodpořili návrh zákona o evidenci skutečných majitelů. Jsme přesvědčeni, že výjimka pro svěřenské fondy není potřeba a jde nad rámec příslušné evropské směrnice. O výjimce tak rozhodne Sněmovna svým hlasováním,“ ohlásil Hamáček. Otázkou je, jaké hrdinství předvedou ministři za ČSSD ve Sněmovně. Zda se zdrží hlasování, nebo budou skutečně hlasovat proti.

Babiš dnes opět ukázal, v jak ohromném střetu zájmů je. Navíc z hlasování udělal divadlo, když řekl, že na zmíněném jednání nebude. Tím asi chtěl říci, že jemu podřízení ministři budou hlasovat svobodně. Aby byla komedie dotažená do dokonalosti, tento svůj moudrý krok ohlásil ve svých novinách a na svém serveru iDNES.cz.

Zmíněná předloha zákona umožňuje podivnou kličku. Pokud projde, bude Babiš považován sice za majitele svěřenských fondů, ale ne za majitele Agrofertu. Absurdní úhybný manévr může Babišovi zásadně pomoci právě v době, kdy čelí auditům Evropské komise kvůli svému obrovskému střetu zájmů.

V normálních dobách by takový krok premiéra byl na okamžitý konec vlády. Hamáček nemá oznamovat, že je proti, a dívat se, jak si Babiš prosazuje zákony, které mu pomohou v naplnění jeho kapsy. Hamáček má z vlády odejít a vyvolat předčasné volby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]