Analýza zdravotnictví víc slouží Babišovi než státu

Eric Drooker

Dokument, který měl být kompromitujícím a dokázat neschopnost hospodaření nemocnic a Ministerstva zdravotnictví, si nechal vyhotovit přímo Andrej Babiš. Podle všeho se ale zdá, že spíš než pro Ministerstvo financí slouží analýza pouze pro zájmy vicepremiéra, který posledních pár měsíců začal do zdravotnictví mocně investovat.

Jak uvádí Zdravotnický deník, analýza, kterou si resort financí nechal za 217 800 korun vyhotovit, je nejen úplně bezcenná, ale záhadné jsou i okolnosti jejího vzniku. Data, která zpracovávala soukromá firma, totiž obdržela bez souhlasu zdravotních pojišťoven. „Žádný takový souhlas VZP neudělila a ani ho vzhledem k platné legislativě udělit nemůže,“ řekl Zdravotnickému deníku Oldřich Tichý, mluvčí VZP. „V dopise bylo výslovně uvedeno, že data jsou poskytnuta pro Ministerstvo financí ČR za účelem zajištění výkonu kontroly ve smyslu zákona č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky, ve znění pozdějších předpisů,“ dodává.

Data z pojišťoven a Národního referenčního centra (NRC) však Ministerstvo financí obratem poskytla firmě SW Lab, která později pro Babišův úřad vyhotovila analýzu. Firma bývalého náměstka ministerstva zdravotnictví Petra Slámy již v minulosti s NRC, které data shromažďuje, spolupracovala. Měla tedy k databázím přístup, jenže bez svolení zdravotních pojišťoven je nesměla vynášet. Pro účely analýzy, kterou si objednalo Ministerstvo financí, však mohla s citlivými daty nakládat jakkoliv.

Podle Zdravotnického deníku není analýza ničím, co by přispělo k lepšímu výkonu zdravotnických zařízení. Ministerstvo financí dokonce její zveřejnění odkládalo od září loňského roku a na veřejnost se dostala až na tlak deníku. Ve stejný moment, kdy ji server obdržel, prý vyšla i na stránkách Babišova úřadu, kde ji doprovázela tisková zpráva o tom, jak jedinečný dokument má MF v ruce.

Analýza za čtvrt milionu ale neukazuje nic, co by v odborných kruzích nebylo známo již dlouho, a není v ní naznačeno žádné řešení problému financování zdravotnických zařízení. Tyto indicie znovu jen naznačují, že si Andrej Babiš nechal vytvořit průzkum, které nemocnice dokáží dobře hospodařit a mohly by se tak do budoucna stát objektem zájmu jeho holdingu, který už několik zdravotnických center provozuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner