Babiš si stěžoval na způsob vydání sněmovnou. Jeho námitku soud smetl ze stolu

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) zpochybňoval způsob, jakým byl letos vydán poslaneckou sněmovnou ke stíhání. U Nejvyššího soudu neuspěl, informovaly Seznam Zprávy. Babiš u Nejvyššího soudu podle webu namítal, že znění žádosti o jeho vydání k trestnímu stíhání se výrazně liší od toho, co následně napsal do obžaloby státní zástupce Jaroslav Šaroch. Nejvyšší soud jeho návrh zamítl.

Podle Babišova advokáta Michaela Bartončíka byl podle serveru problém v tom, že popis skutku v žádosti o vydání se výrazně liší od toho, jak čin popsal v obžalobě státní zástupce Šaroch. „Mezi skutky vymezenými v usnesení poslanecké sněmovny a v obžalobě absentuje podstatná shoda v obou znacích, jsou mezi nimi zřejmé disproporce především ohledně popisu jednání, tudíž je nelze považovat za identické,“ uvedl Bartončík v návrhu. Tím podle serveru chtěl, aby Nejvyšší soud odpověděl na otázku, zda byl Babiš vydán k trestnímu stíhání podle zákona.

(Týdeník FORUM)

Soudkyně Blanka Roušalová však v usnesení podle webu napsala, že o návrhu, který Babiš podal, nemohou rozhodovat. Proto návrh Babiše zamítla. Roušalová uvedla, že to, zda byl Babiš vydán podle zákona, by měl rozhodnout soudce Jan Šott, kterému byla kauza Čapí hnízdo přidělena.

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Jany Nagyové (dříve Mayerové). Podle serveru byl ale Babiš letos v březnu opětovně vydán poslanci k trestnímu stíhání podle stejné žádosti, kterou už vyšetřovatelé poslali do sněmovny v roce 2017. Text Šarochovy obžaloby sepsaný na konci vyšetřování se tak od žádosti o vydání liší.

„Jestliže bude mít příslušný předseda senátu pochybnosti o zachování totožnosti skutku u obviněného Andreje Babiše, respektive shledá, že skutek, jak je vymezen v žalobním návrhu, není totožný se skutkem, pro který bylo proti obviněnému zahájeno trestní stíhání a pro který rozhodla poslanecká sněmovna o jeho vydání, musí obligatorně nařídit předběžné projednání obžaloby,“ napsala Roušalová.

Obžalobu bývalého premiéra Babiše a jeho někdejší poradkyně Nagyové v kauze dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo začne pražský městský soud projednávat 12. září. Státní zástupce je viní z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, podle trestního zákoníku jim hrozí až desetileté vězení. Babiš i Nagyová vinu v minulosti odmítli.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]