Babiš si uvědomuje, jak je důležité míti Zemana

Miloš Zemana a Andrej Babiš  (ČTK)

Miloš Zemana a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Andrej Babiš začíná předvolební kampaň na všech frontách. Nyní zacílil na voliče, kterým nevadí buranské chování Miloše Zemana a jsou stále jeho podporovateli. I když to zprvu vypadalo, že hnutí ANO vybere do dalších prezidentských voleb svého kandidáta, Babiš nyní od této myšlenky ustupuje a jasně podporuje současnou hlavu státu. Ministr financí si totiž uvědomuje, jak mu Zeman může jít na ruku a co mu za to je ochoten vicepremiér nabídnout.

V podnikatelském žargonu, který bezpochyby Babiš ovládá na jedničku, by se to dalo nazvat barterem. Tudíž něco za něco. Prezident podpoří elektronickou evidenci tržeb, ministr nekomentuje jeho kontroverzní výroky. Zeman šije do Bohuslava Sobotky, Babiš ho za to podpoří při volbě prezidenta. Je to taková nepsaná dohoda, kterou ovšem musí registrovat každý.

Když se před nedávnem Babiše ptali, koho ANO postaví jako svého kandidáta na prezidenta, mluvil o ministru obrany Martinu Stropnickém. Tohle rozhodnutí však neplatí. Jak je Babišovým zvykem, prostě změnil názor. Nyní je pro něj nejvhodnějším Zeman. Stropnický je sice jedním z nejpopulárnějších ministrů, ale určitě by miliardářově hnutí nepřinesl tolik hlasů jako současný prezident. Přes to, že se Zeman vyjadřuje ke všemu a v drtivé většině jde o výroky, kterými rozděluje národ, stále má nepochopitelně velkou podporu.

Stropnickému určitě nepomohl ani fakt, že se jeho žena Veronika Žilková k silvestrovským incidentům v Kolíně nad Rýnem vyjádřila ve prospěch migrantů. Vzhledem k tomu, že Babiš, dřívější zastánce rychlejšího vyřizování azylového řízení, nyní silně brojí proti přijímání uprchlíků, nenajdou taková slova pochopení. Omlouvá je sice tím, že herečka byla zřejmě v dobrém rozmaru a její vystoupení byla pouze estrádní show, ale nemůže si dovolit riskovat s jejím manželem usilovat o post prvního muže republiky. Co kdyby se Žilková opět rozjela.

Dál tedy budou pokračovat námluvy dvou nejvýraznějších politiků v České republice. Babiš sice nebude podporovat Zemanovu proputinovskou zálibu a bude se stýkat s americkým velvyslancem Shapirem, nepřítelem Hradu, ale tím jakýkoliv „odboj“ proti prezidentovi končí. Jedná se o symbiózu, která je výhodná pro obě strany. Zeman kritizuje Sobotku, a tak zvyšuje šance ministra financí na premiérské křeslo, a na oplátku se nemusí bát o to své, protože nejpopulárnější politik s nejsilnější partají v zádech mu vyjádří podporu, kdykoliv bude potřebovat. Nebo alespoň do chvíle, kdy se přestane Babišovi hodit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články