Babiš si v České televizi diktuje, s kým bude diskutovat, říká Marek Ženíšek

První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek (ČTK)

První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek | FOTO: ČTK

Mediální vliv Andreje Babiše zasahuje i do veřejnoprávní televize. Tvrdí to alespoň první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Jako důkaz předkládá pozvání do pořadu ČT Máte slovo. Když totiž do debaty o elektronické evidenci tržeb místo sebe navrhl Miroslava Kalouska, byl prý nepřímo informován, že s ním by Babiš do pořadu nešel, a to nemůže televize připustit. Nakonec se tak z TOP 09 debaty nezúčastnil nikdo, protože Ženíšek kvůli pracovním povinnostem musel pozvání odmítnout a ČT raději než Babišova kritika nepozvala z opoziční strany nikoho. Tiskové oddělení televize ale tvrdí, že jde o standardní postup a o hostech rozhoduje dramaturgický tým, nikoli ministr financí.

ČT skutečně není svobodná a objektivní

Ženíšek se svým tvrzením připojil ke kritikům objektivity veřejnoprávního média. „Česká televize má v současné době problém, pokud je tady někdo, kdo tvrdí, že je tady aspoň ta veřejnoprávní televize, která hlídá svobodu, tak se buďto na tu televizi nedívá nebo žije v nějakém omylu,“ řekl rázně 1. místopředseda TOP 09 na diskusním večeru, který proběhl v minulém týdnu. „Dnes a denně jsme svědky toho, kde si Andrej Babiš diktuje i v České televizi, s kým bude diskutovat,“ uvedl Ženíšek jeden z problémů, s nimiž se potýká ČT.

[ctete-foto]44638[/ctete-foto]

Když přijde Kalousek, Babiš účast odmítne

„Naposled jsem byl pozván do pořadu paní Jílkové Máte slovo a hlavním tématem měla být EET, jako závěr takového tažení jak Andreje Babiše, tak opozice,“ říká opoziční politik. „Volali přímo mně, že chtějí prvního místopředsedu. Tak jsem se ptal, v čem je problém, že nepozvou přímo předsedu. Ta forma přeci musí být předseda strany a proti němu druhý předseda. Navíc já jsem měl v té době být s ministrem obrany v Mali. Řekli mi, že mému šéfovi volat nebudou, že by určitě nepřišel,“ vysvětluje okolnosti pozvání do Máte slovo. „Šel jsem tedy do vedlejší kanceláře za Miroslavem Kalouskem a vyprávěl mu o tom, že mě shání do toho pořadu a tvrdí, že on by nechtěl jít. Řekl mi, že by samozřejmě šel,“ vyvrací teze České televize Ženíšek. „Tak jsme to zkusili znova a oni mi nepřímo řekli, že zkrátka by tam Andreje Babiše nedostali, kdyby tam byl Kalousek, že tuhle podmínku má,“ obviňuje 1.místopředseda TOP 09 ČT. „Místo toho, aby Babišovi řekli: Vy si vybírat nebudete, buďto tady budete s tím, koho my si připravíme nebo tu nebudete, tak zkrátka mu to umožňují a to si myslím, že je velká chyba,“ varuje Marek Ženíšek.

[ctete-foto]45120[/ctete-foto]

Jde o běžný postup, tvrdí ČT

Veřejnoprávní televize samozřejmě diktát od Andreje Babiše nepřiznala a celou problematiku okomentovala stručně. „O podobě, hostech i tématu pořadu Máte slovo rozhoduje jeho dramaturgický tým. Marek Ženíšek byl jedním z několika zvažovaných hostů posledního vydání. Když svoji účast odmítl, zvolili tvůrci pořadu hosta jiného. Jde o běžný postup při přípravě diskusních pořadů,“ napsala Svobodnému fóru Michaela Zahrádková z tiskového oddělení České televize.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmed[email protected]