Babiš si zařídil, že k němu potečou české dotační miliardy, i když bude ve střetu zájmů

ČTK

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

I když bude jakýkoliv člen vlády ve střetu zájmů, může pobírat zemědělské dotace. Zákon o střetu zájmů už se na ně nebude vztahovat. Jak se to stalo? Jednoduše. Poslanci schválili, že dotace, které zemědělci využívají například na investice a rozvoj svých firem, už nebude vyplácet Ministerstvo financí ČR, ale Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF). A tím se zákonu o střetu zájmů vyhnou.

Že se patřičné ustanovení zákona o střetu zájmů na nově vyplácené dotace od SZIF nevztahuje,  potvrdila serveru iRozhlas mluvčí fondu Vladimíra Bukovcová. Zatímco oficiální verze je ta, že má jít o racionální krok, protože přes SZIF tečou dotace do zemědělství od EU, tak každého, kdo sleduje dotační potíže Andreje Babiše, napadne zcela jiné vysvětlení.

Pavel Hofman

Změna ve vyplácení tuzemských dotací do zemědělství a vyhnutí se zákonu o střetu zájmů – který byl zřízen právě kvůli těmto případům – působí jako jasný úhybný manévr. Pokud v čerstvě doručených finálních auditních zprávách EU týkajících se rozboru Babišova střetu zájmů skutečně bylo konstatováno, že premiér je ve střetu zájmů, jak naznačují neoficiální informace, Babiš a jeho Agrofert by musel přijít o dotační miliardy i z České republiky.

To se ale díky popsanému manévru nestane. I kdyby byl Babiš ve střetu zájmů, což evidentně je, bude i nadále dostávat dotace od státu, který řídí. A to i navzdory zákonu o střetu zájmů. Babišistán opět zapracoval. I když se bude premiér bránit, že on nic, on tuto změnu neprosazoval a on zákon obcházet nechce, fakta jsou jasná. Změna ve vyplácení musela projít Poslaneckou sněmovnou, kde má Babiš většinu. Už je zase o trochu líp.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner