Premiér Babiš považuje nepříznivé závěry auditní zprávy Evropské komise za lživou hysterii. Přitom sám šíří mýty, že žádná škoda státu nehrozí a jeho pochybení se nepotvrdí. Situace je vážná, jelikož premiérův střet zájmů mohou zaplatit občané.
[ctete postid=“252572″ title=“Vláda nemá dvě miliardy na sociální služby. Na dotace pro Agrofert se najdou hned“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Maláčová-Schillerová-385×230.jpg“ excerpt=“Sněmovna se zabývala kritickou situací ve financování sociálních služeb. Vyzvala “ permalink=“https://forum24.cz/vlada-nema-2-miliardy-na-socialni-sluzby-na-dotace-pro-agrofert-se-najdou-hned/“]252572[/ctete]
Na počátku byly informace Hospodářských novin, že Evropská komise poslala do České republiky závěry auditu, podle kterých je premiér Babiš už déle než dva roky ve střetu zájmů, protože se zcela neodstřihl od svých firem.
Přímým důsledkem je hrozba, že Česká republika bude muset vrátit téměř půl miliardy korun vyplacených na dotacích Agrofertu do evropského rozpočtu. Téhož dne večer portál Seznam zveřejnil kompletní zprávu, která tyto závěry potvrzuje.
Střet zájmů potvrzen
„Pan Babiš ovládá dva svěřenské fondy, a skrze tyto svěřenské fondy také ovládá skupinu Agrofert,“ uvádí zpráva. Premiér má tedy na svoje firmy nadále reálný vliv a prospěch z jejich hospodaření. Jeho střet zájmů je prokázán už jen tím, že má přímý vliv na rozdělování evropských dotací, jelikož jedná o unijním rozpočtu.
Tady můžeme připomenout usilovnou snahu české vlády odmítnout návrhy Evropské komise na zastropování zemědělských dotací, což nevyhovuje velkým agrokoncernům v čele s Agrofertem.
„Pan Babiš se zpronevěřil nezávislému a objektivnímu výkonu svých funkcí (premiér, ministr financí, předseda Rady pro evropské strukturální a investiční fondy a vicepremiér pro ekonomiku) vzhledem k tomu, že se podílel na rozhodnutích, která se týkala skupiny Agrofert,“ konstatuje dále zpráva komise.
Navíc podle ní selhala kontrola, která by zabránila nelegálnímu čerpání dotací, přičemž tyto orgány jsou ovládány hnutím ANO. Co z toho vyplývá?
Škoda 451 milionů
Česká republika by měla vrátit 283 milionů vyplacených Agrofertu na dotacích po 9. únoru 2017, odkdy platí zpřísněná novela zákona o střetu zájmů. Komise na tyto dotace uvalila stoprocentní korekci, což znamená, že by je Česko mělo vrátit v plné výši. Auditoři zjistili chyby a problémy i u dalších projektů z holdingu, takže celkové požadované sankce vyšplhaly na 451 milionů korun.
V situaci, kdy se těžko hledají chybějící peníze na sociální služby v plné výši, které slíbila Babišova vláda, je vidina, že stát přijde o téměř půl miliardy korun kvůli premiérově „dotačnímu“ podnikání, naprosto skandální.
Tyto zprávy zapůsobily jako blesk z čistého nebe a ve Sněmovně nabouraly projednávání rozjezdu třetí a čtvrté vlny EET. Tím paradoxněji, že se objevily v tomto kontextu. Vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM tvrdě prosazuje rozšíření tohoto obtěžujícího byrokratického nástroje pro další stovky tisíc živnostníků ve více než 700 profesích.
Vláda malé podnikatele odírá o každou korunu a nešetří vysokými pokutami i za drobné přestupky. Budou se i oni podílet na úhradě neoprávněně vyplacených dotací pro firmy jejího předsedy?
Na novou situaci okamžitě reagovala celá politická scéna. Došlo ke společné dohodě demokratických opozičních stran, ke které se připojila i ČSSD. Požadují okamžité oficiální zveřejnění auditu, zastavení všech rizikových dotačních plateb pro Agrofert (což ministryně Schillerová zatím odmítá), projednání této věci v nejbližším termínu ve Sněmovně a nepřejí si, aby reakci vlády pro Evropskou komisi připravovali ministři nominovaní ANO.
ČR nebude nic vracet?
Následující postup je totiž takový, že česká strana musí vyčkat na český překlad a poté má možnost zhruba do dvou měsíců poslat k závěrům komise připomínky. Teoreticky ještě existuje možnost, že by mohla závěry auditorů aspoň částečně zvrátit, ale není to příliš pravděpodobné. Poté bude vydán definitivní verdikt, který definitivně určí výši sankcí.
Následně nebude zbývat nic jiného, než aby stát tyto peníze vymáhal přímo po Agrofertu. Úspěch však zdaleka není jistý, protože Babišův holding tvrdí, že postupoval podle platných zákonů. Hrozba, že stovky milionů půjdou na vrub daňovému poplatníkovi, je tedy velmi vysoká.
Premiéra Babiše zastihla tato ledová sprcha nepřipraveného, o čemž svědčí jeho nervózní reakce. „Já bych chtěl jenom zdůraznit, že Česká republika nebude vracet žádné peníze, a bylo by dobré, aby média nelhala. Nebudou se vracet žádné peníze. A já jsem neporušil ani české, ani evropské zákony, a jsem proto šokován, že některá média už zase vykládají, že se bude něco vracet,“ odmítl ve Sněmovně veškeré pochybnosti.
Strhávání sankcí z plateb
Jenže tady se dopouští už tradičních fabulací a dezinformací. Premiérovo zlehčování situace, že jde o „předběžnou“ zprávu, příliš neobstojí. Ještě nikdy se nestalo, že by se některé členské zemi EU podařilo zvrátit návrh auditorů a Právní služby Evropské komise na stoprocentní (nikoli jen částečné) vrácení dotací. Důkazní jistota je v takovém případě velmi silná.
Pokud premiér tvrdí, že Česká republika nic nezaplatí, dezinformuje veřejnost. Poté, co Evropská komise s vysokou pravděpodobností potvrdí původní verdikt, se budou stanovené sankce rovnou strhávat z plateb do České republiky. Nepochybně tedy budou chybět na už schválené jiné projekty, což vyvolá tlak na jejich dofinancování z domácího státního rozpočtu, tedy z kapes českých daňových poplatníků.
Toto rozhodnutí nebude mít odkladný účinek, takže nepomohou žádné další soudní spory ani na evropské úrovni. Pokud se premiér ohání tím, že neporušil české zákony, ve skutečnosti se jedná nejen o ně, ale i o evropská pravidla. Loni se velmi zpřísnila, mimochodem pod vlivem „lex Agrofert“.
Podle nové legislativy je v konfliktu zájmů i ten, kdo má na čerpání dotací ekonomický zájem a kdo se současně podílí na plnění rozpočtu, což se shoduje se závěrem auditu Evropské komise.
Mezinárodní ostuda
Tato kauza má nepochybně mezinárodní rozměr a je velkou ostudou České republiky. Takový případ EU nepamatuje a bude i velmi záležet na tom, jak bude vyřešen. Tady může sehrát jistou roli koaliční ČSSD, která se ve všech bodech připojila k výzvě ODS, Pirátů, TOP 09, KDU-ČSL a STAN.
[ctete postid=“251934″ title=“Babiš a Zeman tunelují ČSSD, která jim slouží. Její strmý pád ohrožuje vládu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Babiš-Maláčová-Schillerová-385×230.jpeg“ excerpt=“Jasně největším poraženým voleb do Evropského parlamentu zůstává ČSSD, jejíž strmý “ permalink=“https://forum24.cz/babis-a-zeman-tuneluji-cssd-ktera-jim-slouzi-jeji-strmy-pad-ohrozuje-vladu/“]251934[/ctete]
Jedním z nich je požadavek, aby odpověď na zprávu Evropské komise připravovali ministři, kteří nejsou spojení s hnutím ANO, přičemž dotčenými rezorty jsou ministerstvo financí Aleny Schillerové a pro místní rozvoj Kláry Dostálové. To by bylo opravdu absurdní pokračování napadeného střetu zájmů, pokud by hájily stát s dilematem, zda nepoškodí zájmy svého šéfa v jeho holdingu.
Bude ale téhož schopen první místopředseda vlády Jan Hamáček, který jde zatím Babišovi ve všem na ruku? A jak se zachová, až Evropská komise závěry auditu definitivně potvrdí a premiér ve střetu zájmů nebude ochoten situaci vyřešit?
Jen stěží se dá předpokládat, že by se Agrofert vzdal dotací. Vždyť na nich má do značné míry postavený svůj byznys a mohl by se dostat do vážných ekonomických problémů.