Babiš: Situace je velmi vážná. Buď budeme opatření dodržovat, nebo nemůžeme vyloučit lockdown

Premiér Andrej Babiš se na tiskové konferenci vyjádřil k aktuální situaci ohledně koronaviru. Vyzval občany, aby dodržovali vládní opatření a situaci nezlehčovali. Následujících 14 dní bude podle něj nejzásadnějších. „Musíme se semknout a dodržovat pravidla,“ prohlásil Babiš. Zároveň podotkl, že pokud lidé nebudou opatření dodržovat, tak vláda nemůže vyloučit lockdown neboli kompletní uzavření země.

„Rozhodně jsem si to nikdy nepřál, mluvil jsem o tom, že to nikdy nenastane, ale teď to nemůžu vyloučit,“ řekl Babiš na tiskové konferenci. Lockdown by znamenal uzavření ekonomiky, což by mělo dopad na hospodářství země.

Pavel Hofman

Podotkl, že vztah Čechů k vládním opatřením je teď jiný než při jarní vlně epidemie. „Názor lidí na nošení roušky se zásadně změnil a dokonce sedm procent Čechů si ji nebere nikdy,“ řekl.

Babiš vyzval, aby lidé o víkendu zůstali doma a snažili se příští týden pracovat na home office. „Nemůžeme kapacitu nemocnic navyšovat donekonečna. Nemůžeme mít přeplněné nemocnice, vyčerpané lékaře a sestry. Děláme vše pro to, abychom ten virus porazili, ale k tomu potřebujeme všechny občany ČR.“

Zároveň dodal, že v Česku je v současnosti nakaženo koronavirem 796 lékařů a 1496 sester. „To je velký problém, nechceme mít přeplněné nemocnice, vyčerpané lékaře a sestry,“ uvedl.

„Čeká nás nelehká doba a budeme potřebovat ruku každého z nás, chceme vyzvat zdravotníky i v jiných profesích, aby pomohli. Máme zvyšující se počet nakažených zdravotníků, lékařů i sester,“ doplnil ministr zdravotnictví Roman Prymula s tím, že v českém zdravotnictví je momentálně alarmující počet nakažených.

„Za jediný den se nakazilo 85 lékařů a téměř 200 sester. Kapacita systému je ohrožena nejen počtem lůžek, ale i počtem personálu,“ podotkl Prymula. Chce vytvořit mechanismus, aby se mohli k pomoci připojit i studenti medicíny.

Rizikovým segmentem je podle něj v současnosti sport, stejně jako kultura. „Chceme, aby nedocházelo k přenosu této nemoci, proto je kultura omezena. Proto jsou zavřena muzea, památky a hrady. Není to z důvodu, že tam je extrémní rizikovost nákazy, ale proto, aby lidé zůstali opravdu doma,“ vysvětlil ministr.

Dále se jedná i o pomoci živnostníkům a podnikatelům. „Živnostníkům a podnikatelům samozřejmě pomůžeme. S panem ministrem Havlíčkem o tom jednáme. Tu situaci si uvědomujeme,“ doplnil k tématu Babiš. Půjde již ale podle něj zřejmě o cílenou pomoc, tedy nikoli plošnou jako během první vlny epidemie, kdy si mohli OSVČ žádat o tzv. Pětadvacítku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner