Babiš skuhrá, že si nezvládl prolustrovat všechny členy ANO

ČTK

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Potíže členů hnutí ANO v koalicích ve vedeních velkých měst mají podle Andreje Babiše jasnou příčinu. Ministr financí si samozřejmě nepřipouští, že by problém mohl být v jeho podřízených. Za vše můžou ti druzí. Praha, Brno, Ostrava, tam všude se ostatní strany vymezují proti ANO z jednoho jediného důvodu. Členové Babišova hnutí s nimi prý nechtějí kšeftovat, a proto jsou na radnicích a magistrátech nechtění. Muž, zvyklý na to, že si může koupit kohokoliv a cokoliv, se tak znovu staví do pozice ublíženého, který musí bojovat proti všemu zlému. Při svém prohlášení o perfektní kondici svého politického projektu ovšem Babiš nechtěně uznal jednu z chyb, které při budování firmy ANO udělal. Nezkontroloval si všechny lidi, kteří se mu do hnutí přihlásili a dokázali se stát jeho členy. Ideální důkaz, že Babiš nebyl agentem StB, ačkoliv to o něm na Slovensku tvrdí. Člen tajné služby by to totiž určitě zvládl.

Při Babišově chuti po moci je nemožné, aby se chyby nestaly. Ministr financí má tolik objektů zájmů, že není možné, aby vše kontroloval sám. Ačkoliv je o něm známo, že partnery v obchodě neuznává a vše dělá na vlastní pěst, tentokrát to zřejmě chtělo změnu strategie. Stát jako firmu vést nelze a Babiše musí stát hodně sil občanům i sám sobě neustále dokazoval, že se mu to podaří. Potom může nastat i chvilka nepozornosti a do hnutí se mohou dostat i lidé, kteří buď mají svůj názor, nebo nedokážou lidi balamutil tak jako předseda ANO a jeho pomocníci v rolích místopředsedů.

Eric Drooker

A na ty se teď už také nedá spolehnout jako dřív. Jaroslav Faltýnek svými názory dělá Babišovi a jeho hnutí občas ostudu, Radmile Kleslové zase novináři přišli na podezřelé příjmy a Jaroslava Jermanová na sebe upozorní vždy pouze v momentě, kdy se zastává některého ze svých chybujících kolegů. Chlubit se Babiš nemůže ani Martinem Komárkem, který ve své roli vůdcova ochránce dělá ministrovi medvědí službu. Pozici předsedy ANO má sice vicepremiér dobře pojištěnu, ale postupná ztráta důvěryhodnosti místopředsedkyně Kleslové bude mít v budoucnosti určitě důsledky. Vždyť právě bývalá spolupracovnice Státní bezpečnosti má na starosti lustrování nových členů hnutí a současně i odstraňování těch nepohodlných. Podle posledního sněmu byla zatím starostka Prahy 10 ve funkci dozorkyně loajality „Aňáků“ bezchybná. Stoprocentní podpora Andreje Babiše při hlasování o předsedovi je toho jasným důkazem.

Eric Drooker

Nyní však chce ministr financí měnit zavedené pořádky při příjmu nových členů, a tím i stanovy, které si hnutí „demokraticky“ bez diskuze odhlasovalo. Je to signál, že bude Kleslová odstavena od moci úplně, nebo jde o tah trenéra, který po sérii nevydařených zápasů mění taktiku? Sestavou už Babiš rotovat začal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner