Babiš chtěl sobě a dalším agrobaronům nasměrovat další peníze. Chtějí si je vymoci demonstrací

Exministr zemědělství Miroslav Toman, exministr životního prostředí Richard Brabec a expremiér Andrej Babiš  na chmelnici v Lišanech  (ČTK)

Exministr zemědělství Miroslav Toman, exministr životního prostředí Richard Brabec a expremiér Andrej Babiš na chmelnici v Lišanech | FOTO: ČTK

V České republice se v posledních dnech odehrává souboj mezi zemědělci. Jde o dotace, které v příštích letech půjdou do jejich oboru. Onen střet se děje mezi drobnými zemědělci sedláky a agrobarony, velkými firmami. Důvodem je Strategický plán Společné zemědělské politiky. Klíčový dokument, který rok a půl vznikal na ministerstvu zemědělství a který bude po dobu pěti následujících let stanovovat podmínky financování a celou strategii zemědělství v ČR. Jenže ministerstvo vedl jeden z agrobaronů Miroslav Toman, kterému šéfoval premiér, největší agrobaron v zemi Babiš. A podle toho Strategický plán vypadá.

Podle zástupců Asociace soukromého zemědělství ČR, která sdružuje drobné sedláky po celé zemi, dokument právě zvýhodňuje velkozemědělce a znevýhodňuje ty nejmenší, kteří podporu naopak potřebují nejvíce. Zástupci Asociace soukromého zemědělství ČR argumentují tím, že vláda zveřejnila dopady plánu až v listopadu. Nový ministr zemědělství Zdeněk Nekula po nástupu do funkce řekl, že dotační kyvadlo se v posledních letech vychýlilo směrem k velkým podnikům a že je potřeba ho narovnat. Naznačil tak, jakým směrem se chce ubírat.

()

A to se nelíbí těm největším zemědělským podnikům a bývalým JZD. Tyto podniky jsou sdruženy v Agrární komoře ČR. Komora chce v dalších dnech a týdnech demonstracemi a protesty donutit novou vládu, aby do dokumentu nezasahovala, aby jim byly zvýšeny dotace.

Proti tomu naopak ostře vystupuje Asociace soukromého zemědělství. „Asociace soukromého zemědělství ČR zastupující početně významnou a pestrou skladbu zemědělců všech skupin – zejména menších, ale i středních zemědělců převážně z rodinných farem s výměrami až do cca 1200 ha, se této akce rozhodně nezúčastní. Je totiž zřejmé, že čeští sedláci nechtějí podporovat prodlužování a navíc další podporování agrobyznysového systému nejenom bývalého premiéra Babiše, což je totiž právě hlavním zájmem plánované demonstrace,“ vysvětlil předseda ASZ Jaroslav Šebek. Ten dále ostře kritizuje plánovanou demonstraci. „Tato nátlaková akce tedy jen znovu vychází z metod kovaných bolševiků, kteří po dlouhá léta řídili obě tyto organizace a kteří je ve skutečnosti i nadále ovládají,“ říká Šebek.

Agrární komora v prohlášení uvádí, že pokud ji vláda nevyslechne a nepošle do Bruselu dokument vyhovující největším podnikům, bude si stěžovat v sídle EU a svolá protesty.

A proti tomu opět tvrdě vystupují drobní zemědělci: „Pokud nová koalice přistoupí na tento způsob jednání a manipulace a odešle do Bruselu variantu Strategického plánu, který vychytrale nachystalo ministerstvo zemědělství pod vedením ministra Tomana, tak si sama znemožní provádět jakékoli zásadní kroky v českém zemědělství na dalších pět let a nesplní svůj program,“ varuje Jaroslav Šebek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]