Babiš stanul před soudem. A je to absurdní divadlo

(profimedia.cz)

FOTO: profimedia.cz

Od pondělí 12. září se Městský soud v Praze zabývá tzv. kauzou Čapí hnízdo. Bude se rozhodovat o tom, zda předseda hnutí ANO Andrej Babiš neoprávněně získal padesát milionů na výstavbu svého luxusního resortu. Obviněni jsou on a jeho někdejší spolupracovnice Jana Nagyová, která nyní za ANO kandiduje v senátních volbách. A hned od počátku je na co se dívat.

Soudní proces byl zahájen a již v pondělí dopoledne hovořil Babiš, který dorazil osobně, jak dříve slíbil. Dorazil již kolem osmé hodiny a vyhnul se hlavnímu vchodu, zde totiž čekali diváci, aktivisté z Milionu chvilek pro demokracii se svojí alegorickou celou, a samozřejmě také novináři a policie. Právě ranní exhibice Milionu chvilek ale vyvolala hlavně kritiku. Ostře ji odsoudil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

A pak už se začalo. Všichni, kdo měli vstupenky, usedli na svá místa. První zásadní zprávou je sdělení soudce Jana Šotta poté, co státní zástupce Jaroslav Šaroch přečetl obžalobu. „Upozorňuji na případnou změnu právní kvalifikace u obviněného Ing. Andreje Babiše oproti podané obžalobě. Jednání obviněného by se mohlo potenciálně posuzovat i jako zločin poškození finančních zájmů Evropské unie,“ prohlásil soudce Šott. Takové rozhodnutí by mohlo zvýšit odsouzeným trestní sazbu.

Babiš oproti předchozím dnům a svým vystoupením ve sněmovně pochopil, že celý proces nemá nadále označovat za politický. Před novináři dokonce popřel, že by takovou věc kdy řekl, ačkoli je zaznamenána nejméně sedmkrát během jediného dne. „Žádný trestný čin jsem nespáchal, zásadně to odmítám,“ zdůraznil. „V té obžalobě je všechno špatně, pane předsedo, dokonce ani číslo popisné nesedí,“ řekl během pondělního jednání. „Klade mi za vinu i kroky, které jsem neudělal,“ podotkl.

Kdo co podepsal

Úterní program hlavního líčení otevřel soudce Šott čtením několika výpovědí svědků, které soud, státní zástupce ani advokáti obžalovaných nepokládali za nutné slyšet naživo – například někdejší účetní holdingu Agrofert. „Já jsem velice spokojenej, protože jsme slyšeli výpovědi sedmi svědků a z nich jednoznačně vyplývá, že obžaloba je nepravdivá. Dokonce ta první svědkyně, která byla členka rady regionálního rozvoje,…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články