Babiš svým chováním znechutil i vlastní lidi. Naivně mluví o změnách v ANO, ty ale nepřijdou

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) (ČTK)

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) | FOTO: ČTK

Sprostá a lživá kampaň Andreje Babiše před druhým kolem prezidentské volby znechutila nejen jeho odpůrce, ale i část jeho dosavadních podporovatelů, členů hnutí ANO. A nejde jen o samotnou kampaň, ale i o tiskovou konferenci k výsledkům voleb, kde Babiš lhal a urážel jak svého soupeře, tak vládu Petra Fialy. Diváky se snažil vyděsit. Ukázal však, že největší současnou reálnou hrozbou pro Českou republiku je on sám.

Kritika Babiše pokračuje na severu Moravy, a to rovnou od zdejšího hejtmana a místopředsedy ANO Ivo Vondráka. Ten nebyl nikdy nekritickým obdivovatelem Babiše na úrovni Havlíčka nebo Schillerové. Už v minulosti se několikrát vyjádřil kriticky. Skutečným zrádcem například v očích zmíněné Schillerové se stal v minulých dnech, kdy se nejen rozhodl, že majiteli hnutí ANO nedá hlas v prezidentských volbách, ale navíc to řekl veřejně v médiích. K Vondrákovi se následně přidal jiný „problémový“ člen ze severu Moravy, primátor Ostravy Tomáš Macura, další s nějakým tím černým puntíkem uvnitř hnutí.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

A co víc, situace se pro Babiše v této části republiky a u poměrně vlivných lidí nezlepšila. Vondrák dal vědět, že Petra Pavla podpoří také v druhém kole. Navíc Babiše zkritizoval právě za výroky po vyhlášení výsledků volby a za nedostatečnou noblesu. K tomu přidal informaci, že on a Macura rozhodně nejsou sami, kdo se v hnutí dívá kriticky na šéfa, a že je nutné vyvolat sněm a tam otevřeně mluvit o směřování hnutí. Současně Vondrák připustil, že celá akce může skončit nezdarem a jeho odchodem z ANO.

Přesně tak to s největší pravděpodobností dopadne. Babiš se snad nestane prezidentem. Vondrákovi a spol. se podaří svolat sněm. Tam budou tvrdě ztrestáni za svoji zradu. Možná dostanou prostor, aby vystoupili, ale Babišova úderka těch nejloajálnějších po zrádcích skočí a rozcupuje je. Dostálová, Vildumetzová, Schillerová, Havlíček. Babiš bude chtít oběti svého neúspěchu, které uvidí kromě jiných osob také v těchto odbojářích.

Že jde o poměrně důležité a výrazné členy, to bude Babišovi jedno. Macura i Vondrák jsou v Ostravě a okolí oblíbení, lidé jim dávají velký počet hlasů dlouhodobě. A nebude to jen členstvím v Babišově hnutí. Že Babiš přijde o vliv v této části republiky, to mu bude jedno. Zrádci budou vyštváni a žádná revoluce se v hnutí konat nebude. Proběhne jen exemplární proces. Odbojáři totiž zapomínají na to, že Babiš politickou divizi svého holdingu nezakládal kvůli tomu, aby mu do toho někdo mluvil, ale kvůli tomu, aby měl vliv, peníze a aby zůstal na svobodě. Majitel hnutí nechápe demokratické postupy, principy. Nic takového.

Vondrák s Macurou už by pomalu měli vymýšlet jméno své budoucí politické strany nebo uvažovat, do které přestoupí. Hnutí ANO rozhodně nezreformují.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články