Babiš svým dehonestujícím vyjádřením o Vojtěchovi potvrdil podstatu strany jednoho muže

Kladný hrdina prokremelských řetězových e-mailů Andrej Babiš (anobudelip.cz)

Kladný hrdina prokremelských řetězových e-mailů Andrej Babiš | FOTO: anobudelip.cz

Způsob, jakým se Andrej Babiš ve své pondělní promluvě k národu vyjadřoval o (ex)ministru Adamu Vojtěchovi, dokresluje jeho nepochopení role ministra i to, jak dalece pohrdá parlamentní demokracií. Babiš znovu potvrdil, že vnímá ministry jen jako převodovou páku moci a že ANO je jen partají jednoho muže.

V Česku už se to zdá být jako nová norma. Stačí si ale představit, jak Angela Merkelová prohlašuje o svém ministrovi zdravotnictví Jensi Spahnovi, že „si“ ho lhostejno kam přivedla a vychovala si ho – nic podobného pochopitelně nepřipadá v úvahu.

Andrej Babiš to ale dokázal. „Adam Vojtěch, (…) kterého jsem si kdysi přivedl na ministerstvo financí a v podstatě si ho vychoval,“ mluvil v pondělí před národem o končícím ministrovi způsobem, jakým by možná ani majitel úklidové firmy nepopisoval žádnou ze svých pomocných sil.

Babiš Vojtěcha na oko chválil. Není podstatné, že Vojtěch vyzdvihovanou poctivost a pracovitost plně zasvětil Andreji Babišovi, čímž popřel podstatu a předem promrhal jakýkoli možný přínos těchto vlastností. Větší škodu napáchal sám jeho šéf, když spolu s Adamem Vojtěchem opět o něco degradoval i samotný ministerský post.

Do logiky Babišova uvažování a stylu vládnutí tato marginalizace funkce ministra dokonale zapadá. Ukazuje, že ministr v Babišových očích není ničím jiným než absolutně poslušným vykonavatelem vůle šéfa strany jednoho muže.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]