Babiš tak dlouho lidem sliboval, že už nebudou plošná opatření, až jim k Vánocům nadělil lockdown

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Koronavirová situace se u nás znovu zhoršuje a vláda rozhodla o dalším zpřísnění opatření, které se již velmi blíží jarnímu vypnutí ekonomiky. Současný stav je na míle vzdálen samolibému ujišťování premiéra Babiše, že už žádné plošné uzávěry nehrozí. Kritiky tehdy napadal a zesměšňoval a dnes lidem nadělil pod stromeček tvrdý lockdown. 

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba ANO) (ČTK)

Stalo se, co vláda neočekávala ani v nejčernějších scénářích. Parametry protiepidemického systému PES se zhoršují, a ačkoli ještě počátkem prosince ministři předpovídali o Vánocích třetí stupeň rizika, dnes se země nachází v nejhorším pátém pásmu. Babišův kabinet znovu dupnul na brzdu a zpřísnil restrikce od 27. prosince takovým způsobem, že znovu vyvolal chaos a nejistotu nejen v podnikatelské sféře.

Vánoční dárek lockdown 

K současným plošným nařízením bude znovu zavřena většina obchodů a služeb a zpřísní se podmínky shromažďování a nočního vycházení, zatím do 10. ledna. Tyto novinky oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný, který napíná strunu trpělivosti mnoha lidí na únosnou mez. Jeho PES jakožto vodítko strategie selhal, vláda se jím nikdy neřídila, a čekají ho zásadní úpravy.

Blatného názorové ukotvení je nejasné, ačkoli na něj premiér Babiš navalil veškerou odpovědnost za nepopulární kroky. Už dnes ho veřejně peskuje za „pitomosti“ kolem zákazu prodeje alkoholu v PET lahvích a kávy u výdejního okénka, nebo za zpackanou inzerci k očkování.

Ministr zdravotnictví přitom ještě na jaře přirovnával infekci covid-19 k „trošku horší chřipce“ a po nástupu do vlády se vyhýbal slovům typu lockdown, tedy plošné karantény.  Svoje názory buď posunul nebo neprosadil, i když před měsícem v rozhovoru pro Mladou frontu DNES sebevědomě prohlašoval, že neustoupí ani premiérovi.

Podstatnější než názorové obraty Blatného, jenž je pouhým a kdykoli vyměnitelným pěšákem na Babišově šachovnici, jsou neurovnané myšlenkové pochody samotného premiéra seřazené v časové řadě. Připomeňme si některé z nich v souvislosti s druhou vlnou epidemie.

5. června 2020 

„Nechápu, co od nás opozice chce, už nikdy nebude plošné opatření. Naším úkolem je, abychom zvládli ekonomickou krizi. Plán je takový, že každý den to sledujeme, chytrá karanténa to sleduje,“ vzkazoval premiér Babiš opozici, která vyzývala vládu k přípravě na možný návrat epidemie koronaviru. „Nestrašte druhou vlnou,“ odrážel její výhrady.

FORUM 24 (archiv)

20. srpna 2020

„Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí. Vnímal jsem i názory lidí, kteří mi psali, a samozřejmě používám selský rozum. Mám zájem, aby se náš život vrátil do původních kolejí, abychom nezničili společenský, kulturní, sportovní život. Česko si nemůže dovolit další dopady kvůli koronaviru,“ prohlásil premiér Babiš krátce předtím, než donutil tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha zmírnit nařízení pro plošné nošení roušek.

13. září 2020

„Chápu, že ze všech stran se na vás valí negativní zprávy, ale já jsem tady proto, abych vás uklidnil, abych vám dal i některé pozitivní zprávy, které bohužel česká média, potažmo Česká televize, nevysílají. První taková zpráva by byla, že včera s covidem-19 nikdo nezemřel,“ zlehčoval situaci na facebooku. Dnes je u nás 10 664 úmrtí, tedy více než v liberálním Švédsku se stejným počtem obyvatel.

17. září 2020

„Já bych doporučil velice jednoduchou věc. Víte, my důchodci, kdysi jsme chodili do zahrad, ne do řetězců. Tak zkuste už tady konečně schválit ten zahrádkářský zákon a neřešte stále covid-19,“ pokáral premiér opoziční poslance při interpelacích, čímž prokázal, jak ho téma čínského viru otravuje a nedává mu patřičnou váhu.

„Já jsem nepochopil, co tady vlastně říkáte. Teď křičíte všichni: Ústřední krizový štáb! To je zajímavé. Kvůli čemu teď? Abyste tam měli zástupce? Abyste si tam zase potřebovali něco povídat? Takže nevím, nechápu, o čem mluvíte,“ bránil se při sněmovních interpelacích opozice, když do té doby prohlašoval, že žádná krize není.

12. října 2020

„Já nevím, jaké chyby se staly, nevím, kde se stal nějaký zásadní problém… Nejsem si vědom svého pochybení a nevím, proč bych měl být pokornější. Nerozumím otázce, úplně nevím, co by teďka nefungovalo,“ reagoval premiér na tiskové konferenci, zda vláda nepochybila a nepodcenila situaci.

21. října 2020

„Žádný lockdown není. Co se týká mě, můžete mi vyčítat, že jsem nepredikoval, jak se vir bude chovat, můžete mi vyčítat, že neumím mluvit. Lidi určitě s odstupem času posoudí, jak jsme to zvládli. Dělali jsme maximum,“ hájil premiér zpřísňování restrikcí, „shodou okolností“ až po krajských a senátních volbách.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (FB Úřad vlády)

24. listopadu 2020

„Všichni chceme mít Vánoce, chceme mít otevřené obchody a chceme, abychom chodili na trhy. A my to musíme zvládnout v rámci listopadu,“ apeloval premiér v Rádiu Z.

13. prosince 2020

„PES nemůže být nějaký zákon, není dokonalý, je zbytečně složitý a postihuje dohromady segmenty, které by mohly být oddělené. Máme s ním nějaké zkušenosti, ale je potřeba mít selský rozum a nebýt svázaní PSEM. Někdy se to svázalo tak, že to nemá logiku,“ tvrdí Babiš, i když ministr Blatný zpočátku avizoval, že si lidé mohou podle této tabulky dopředu ověřit, za jakých podmínek budou platit protiepidemická opatření.

20. prosince 2020

„Oni se totiž pořád přetvařují, jak jim jde o dobro naší země, o vaše dobro. Ve skutečnosti jim ale jde jenom o sebe. A potom si samozřejmě vezmou celou republiku a vás jako rukojmí. Skutečně jsem si uvědomil, jací lidé jsou v politice. Jak oni něco říkají, ale dělají něco úplně jiného. Vy dobře víte, že já mluvím stejně. Stejně mluvím na vás, stejně mluvím ve sněmovně, stejně mluvím na ně. A proto jsem se tu politiku nenaučil dobře, i když jsem teda politik,“ stěžoval si Babiš na opozici při schvalování zcela na vodě sestaveného státního rozpočtu.

Zlatá slova, do kamene tesat. Na Andreje Babiše sedí jako ulitá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]