Babiš taky ustupuje čínskému vyhrožování. Jako Zeman. Odvážní jen na někoho

Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem (Twitter)

Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem | FOTO: Twitter

V normální zemi by vyhrožování ústavnímu činiteli a vyhrožování ze strany cizí mocnosti, navíc oficiální, vedlo k protestu. Ne tak u nás. Číňané poslali bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi vyděračský dopis kvůli jeho plánované návštěvě Tchaj-wanu. A místo obrany naší tak vzývané suverenity prezident, premiér a předseda Sněmovny režimu v Pekingu ustrašeně ustupují a ani nepípnou.

Čínská ambasáda si jako pošťáka pro své nehorázné sdělení vybrala Hrad Miloše Zemana. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz Číňané předali na Hrad dopis, kde se vyhrožuje potrestáním Kubery a také firem, jejichž zástupci by s ním na Tchaj-wan jeli. Pokud pojedou, do Číny už se nepodívají, natož aby tam podnikali. Hrad dopísek poslušně předal a ještě k tomu přidali přípis. Celé je to tak trapné, že čínské ministerstvo zahraničí teď agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace vzaly.

Hrad k dopisu připsal: „Cesta předsedy Senátu je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009.“ To píše ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák, který teď bude s diplomacií radit i premiérovi Andreji Babišovi. Tím rokem 2009 se myslí přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy úřednickým premiérem Janem Fischerem.

repro: Aktuálně.cz

Premiér Babiš se teď k ustrašenosti přidal a před odletem do Bruselu řekl novinářům: „My jsme všichni měli stejnou pozici. I pan prezident Zeman i předseda Parlamentu i já v rámci koordinace zahraniční politiky jsme to nedoporučovali, protože máme politiku vůči jednotné Číně nezměněnou de facto od revoluce.“

()

Tím ale Babiš přistoupil zcela na čínské chápání. Pekingu nestačí uznání politiky jedné Číny. Komunistický režim ještě chce rozhodovat, kam smí a nesmí jezdit politici a podnikatelé z jiných zemí. Do jedné Číny jim nikdo nemluví, leda tak se připomíná, jak tristní poměry panují tam, kde Komunistická strana Číny vládne. Když je tedy Čína jedna, proč nesmíme jezdit do jedné její části? Nepopírá tady spíš Peking jednu Čínu?

Zeman a Babiš a jim podobní „státníci“ jsou velmi neohrožení a suverénní jen tam, kde je to nic nestojí. Jak narazí na odpor někoho mocného, jsou to malí vyděšení králíčkové a hned jsou plni úcty. Ani nedomýšlet, komu všemu by nás byli schopni prodat, kdyby někdy došlo na lámání chleba.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]