Babiš teď bude ve vládě nepřátelskou jednotkou, říká politolog Kubáček

Eric Drooker

Pád vlády z důvodu krize, která začala kvůli chystané reorganizaci policie, není podle politologa Jana Kubáčka přáním Andreje Babiše. Jeho cílem je prý získání premiérského postu a proto by se ministrovi financí nehodilo, aby došlo k předčasným volbám. Na nich nemá zájem ani Miloš Zeman, který údajně musí zastavit Babišovu rozpínavost a to se mu bude dařit jen do momentu, kdy bude muset miliardáře jmenovat předsedou vlády.

Kubáček v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozornil na důvody, proč se Andrej Babiš nebude chtít vzdát své silné pozice. „Ztratil by tak možnost ovlivňovat chod vlády, prosadit si v mnohých ohledech svou a dostal by se do nepříjemné opoziční role,“ vysvětluje politolog. „Ta je vždy nevděčná, mediálně spíše neatraktivní a mohla by ho stát potenciální vítězství v příštích volbách. Navíc by odchodem do opozice ztratil vliv na FAÚ, Finanční úřady, podobu EET, audity evropských projektů, včetně Čapího hnízda…, tedy klíčový vliv na pověst politické konkurence a pověst svou,“ je přesvědčen Kubáček.

[ctete-foto]64790[/ctete-foto]

Babišovy názorové zvraty bere politolog jako plánovanou strategii. „Jde jen o situační tanečky. Andrej Babiš je nucen pouze licitovat a hrát o maximalizaci popularity svého veřejného obrazu a zisk preferencí. Proto využívá různé nové požadavky, které jsou však ryze kosmetického charakteru, avšak garantují vyvolání dojmu aktivity a roli oblíbené „opozice ve vládě“,“ myslí si Kubáček. „Už budeme svědky jen sporů, msty a propojování vládnutí s předvolební kampaní,“ říká autor několika publikací. „Doposud byl Andrej Babiš pouze „opozicí ve vládě“, teď bude „nepřátelskou jednotkou ve vládě – de facto alternativní vládou ve vládě“. Jako první to bezesporu pocítí ministr vnitra, zdravotnictví, průmyslu, ministryně školství, sociálních věcí,“ připravuje ministry ČSSD na útok Kubáček.

[ctete-foto]63979[/ctete-foto]

Tato role je pro Babiše prý výhodná a proti zřejmě nebude ani prezident. Ten z čistě pragmatického důvodu. „Miloš Zeman nechce dopadnout jako pravicové strany a aktuálně ČSSD, nechce být Babišem kanibalizován a jediné, co Zemana před mocenskou rozpínavostí Andreje Babiše chrání je prezidentská výsada jmenovat premiéra,“ tvrdí Kubáček. „Čím později bude Miloš Zeman spolurozhodovat o premiérovi nové vlády, tím déle je chráněn před ataky Andreje Babiše a tím i má Miloš Zeman případné výhodnější podmínky pro případnou obhajobu prezidentského mandátu,“ zamýšlí se politolog Kubáček nad možným vývojem situace.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner