Nové vedení Prahy, které vzešlo z podzimních voleb a smetlo z primátorského křesla a rady hnutí ANO, čelí tlaku Andreje Babiše. Premiér testuje odolnost pirátského primátora Zdeňka Hřiba. Hlavnímu městu se snaží vnutit projekt obří vládní čtvrti. Babiš o ní sní už několik let. Tentokrát se hraje o pozemky města v Letňanech.
S plánem na postavení nových vládních rezidencí mimo centrum metropole přišel Babiš poprvé v roce 2016. Loni v listopadu tuto kartu oprášil, když poslal čerstvě zvolenému primátorovi Hřibovi dopis, ve kterém navrhuje vyměnit 16 městských parcel za státem vlastněný zámek ve Veleslavíně. Pozemky mají podle něj hodnotu 350 milionů korun, zámeček se měl dražit s vyvolávací cenou 382 milionů.
Vybudování letňanského komplexu by podle Babiše mělo přijít na deset miliard korun. Sídlit by tam podle jeho představ mohla například ministerstva financí, pro místní rozvoj, dopravy a částečně resort kultury. Úřady by tak vyklidily svá současná sídla, velmi lukrativní adresy v centru Prahy, historické reprezentativní budovy a paláce.
Primátorovi se ale megalomanský projekt stěhování tisíců úředníků mimo historické budovy v centru nelíbí. Hřib ho nazval jako úřenické ghetto. Ve vyjádření pro deník FORUM 24 tento svůj postoj potvrdil.
„To sestěhování úřadů stejně není úplné ale pouze částečné, takže vlastně nedává smysl stěhovat i ty úředníky, co teď nejsou v nájmu. Mnohem smysluplnější je plná digitalizace státní správy tak, aby bylo jedno, kde ti úředníci sedí.“
Hříb nicméně dodal, že se s premiérovým návrhem seznámí a bude chtít znát čísla dokládající údajnou výhodnost výstavby vládního areálu.
„Není mi totiž jasné, jak chce pan ministr utržit za prodej budov, ve kterých je teď v nájmu a zároveň je předělávat na byty a zároveň v nich dělat muzea. Počítá tam navíc i s náklady na provoz těch budov, ale uklízečku, vodné, stočné bude muset platit stejně i v novém.“
Hřib podotýká, že on, stejně jako další radní, chtějí živé čtvrti, ve kterých nekončí život po pracovní době. Letňany by do budoucna měly sloužit primárně jako čtvrť pro bydlení a primátor by tam rád viděl novou moderní severní nemocnici, která by nahradila nevyhovující areál nemocnice Na Bulovce.
S novým vedením magistrátu se Babiš spolu s některými ministry osobně sešel minulý týden. Po schůzce prohlásil, že „vláda vnímá, co chce Praha, a chce, aby představitelé metropole vnímali vládu“.
Představitelé Prahy na schůzce 10. ledna požadovali po vládě, aby stát postavil vnější okruh kolem Prahy a novou dráhu na Letiště Václava Havla s pokračováním do Kladna. Primátor chce, aby stát platil i stavbu městského okruhu. Na rozdíl od vnějšího okruhu, který financuje stát prostřednictvím ŘSD, vnitřní platí a buduje město. Radní by také chtěli jednat se státem o převodu nějaké nevyužívané budovy pro přestěhování magistrátu. Jeho provoz ve Škodově paláci je totiž neúnosně nákladný.
Babiš plán vládní čtvrti hájí argumentem, že by státu ušetřil na nájmech, nebo řešil nedostatek bytů a parkovacích míst. Primátora chce pro záměr přesvědčovat na další schůzce plánované na 30. ledna. Nabízí i úpravu návrhu tak, aby se na místo vešla nová nemocnice.