Když kabinet Petra Fialy v lednu žádal o důvěru, během rekordně dlouhého jednání dolní komory parlamentu vystoupil bývalý předseda české vlády Andrej Babiš a slíbil, že jeho hnutí bude konstruktivní opozicí. Na aktuální mimořádné schůzi, kterou svolali vládní poslanci, ale předvádí pravý opak.
„Všechny věci, které jsou pozitivní pro lidi, pro firmy, pro naši zemi, budeme podporovat. A můžete se spolehnout, že budeme, jak jsem slíbil, konstruktivní opozice,“ řekl bývalý premiér na jednání sněmovny 13. ledna. Vláda Petra Fialy tenkrát žádala o důvěru a schůze trvala rekordních 22 hodin.
Fiala už vládne ve Strakově akademii přes 100 dní a od té doby se v poslanecké sněmovně jednalo přes noc celkem čtyřikrát. Kromě již zmiňovaného hlasování o důvěře se dvakrát protáhly schůze k projednání sporné pandemické novely. Posledním případem je mimořádná schůze, která začala v úterý a v době vydání tohoto článku stále pokračuje. Jedním z návrhů, kterým by se měli zákonodárci věnovat, je novela zákona o střetu zájmů, projednat by měli také zavedení korespondenční volby a snížení zdravotních plateb za státní pojištěnce. K tomuto bodu se chtěl bývalý premiér vyjádřit a to také udělal.
Mimořádná schůze odstartovala v úterý v 10 hodin a po pěti hodinách poslanci schválili její program. Jedním z důvodů, proč se celý proces protáhl, bylo vystoupení předsedy SPD Tomia Okamury, který mluvil přes hodinu. Po schválení programu vládní poslanci protlačili procedurální návrh, který jim umožnil jednat i po půlnoci. Ve čtyři hodiny ráno si vzali dvě hygienické přestávky a jednání znovu začalo v osm hodin dalšího dne.
Babiš, který se tituloval funkcí „předsedy opozice“, ještě v úterý, při projednávání jiného bodu, dokázal mluvit přes dvě hodiny v kuse. Poslanci sice zkrátili čas vystoupení řečníků na dvakrát deset minut, to ale pro poslance s přednostním právem neplatí. Předseda hnutí ANO mimo jiné uvedl, že když vláda zruší povinné přimíchávání biosložky, podpoří ruský režim, protože bude muset nakupovat větší množství ropy.
Ve středu si vzal slovo hned v úvodu jednání a mluvil až do dvanácti hodin. Kromě hlubokých lidských příběhů, které pomohl vyřešit, mluvil hlavně o českém zdravotnictví. Čeští lékaři jsou podle něj nejlepší v Evropě, možná i na světě. Jeho vláda byla podle něj první, která přidala zaměstnancům ve zdravotnictví. Nejlepším ministrem resortu, který momentálně vede Vlastimil Válek (TOP 09), byl Adam Vojtěch (ANO). Několikrát byl také napomenut, aby neodbíhal od tématu, podle něj se ho ale držel celou dobu, i když mluvil převážně o rakovině a její prevenci.
Během svého projevu také zvládl monotónním hlasem přečíst celý prospekt o boji proti tomuto onemocnění. Ten vzbudil vloni předvolební kontroverzi. Figuroval v ní totiž právě Babiš, a to podle opozičních politiků vzbuzovalo podezření, že se zdravotní pojišťovny podílely na předvolební kampani. „Alespoň občané vědí, že je tady publikace, která jim může zachránit život. Proto mě volili a proto jsem šel do politiky. Děkuji za vaši pozornost,“ ukončil svůj projev Babiš.
I když Babiš tvrdil, že bude konstruktivní opozicí, ve sněmovně předvádí obstrukční divadlo. Je pravděpodobné, že vládní poslanci po zbytečně dlouhém jednání všechny návrhy na programu schválí. Místo dlouhého jednání se mohli v době války na Ukrajině a inflační krizi věnovat něčemu smysluplnému. Poslech Babišova projevu ale smysluplný a konstruktivní určitě nebyl. Jestli se něco Babišovi podařilo, je to to, že ukázal, jak konstruktivní opozice docela určitě nevypadá.