Ve druhém kole Studentských prezidentských voleb zvítězil generál Petr Pavel, volilo ho 85,72 procent mladých lidí. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš získal podporu pouze od 14,28 procent z nich. Studenti „nanečisto“ volili ve středu 18. a ve čtvrtek 19. ledna na středních školách po celé České republice. Pořadatelem Studentských voleb je společnost Člověk v tísni prostřednictvím svého programu Jeden svět na školách (JSNS).
„Vítězství Petra Pavla v druhém kole Studentských prezidentských voleb je drtivé, získal téměř 86 procent hlasů. Nejlepšího výsledku dosáhl v Libereckém kraji, 92 procent, a v Jihočeském kraji, 89,9 procent. Studentské hlasování znovu ukázalo, že Andrej Babiš se přízni nejmladší generace netěší. Jen ve dvou krajích přesáhl jeho zisk hlasů hranici 20 procent, a to ve Zlínském 21,5 procent a v Ústeckém 20,9 procent,“ řekl Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS společnosti Člověk v tísni a iniciátor tzv. Voleb nanečisto.
Z porovnání podle typů škol je podle Strachoty znát, že se výsledky Petra Pavla příliš neliší na gymnáziích a na středních odborných školách. Na gymnáziích získal podporu od 89,7 procent studentů a na středních odborných školách pak 83,2 procent. Méně hlasů získal na odborných učilištích, a to 66,7 procent.
Do projektu Studentských voleb se přihlásilo celkem 530 škol, zájem byl rekordní. Výsledky v prvním kole zaslalo v řádném termínu agentuře Kantar ke zpracování 504 škol, výsledky ve druhém kole 350 škol. Platný hlas v prvním kole odevzdalo 76 136 studentů, ve druhém kole 52 930 studentů.
První kolo studentských voleb proběhlo v prosinci 2022. Středoškoláci vybírali svého favorita z devíti kandidátů, které po přezkoumání kandidátních listin vyhlásilo k 25. listopadu 2022 Ministerstvo vnitra. V těch zvítězila profesorka Danuše Nerudová.
V minulosti, v roce 2017, u studentů v prvním kole Studentských voleb zvítězil Jiří Drahoš a za ním se na druhém místě umístil Miloš Zeman. Stejné pořadí pak potvrdilo i druhé kolo konané v lednu 2018.
Možnost volit měli studenti starší 15 let ze škol, které se do Studentských voleb zapojily. Vlastní volby na školách probíhaly obdobným způsobem jako volby skutečné. Studenti sestavili volební komise a připravili volební místnosti s urnou a plentou, za níž voliči zaškrtávali na hlasovacích lístcích jméno vybraného kandidáta. Vše probíhalo pod vedením jednoho pedagoga. Dohlížející vyučující po skončení voleb vyplnil jednoduchý elektronický formulář, který obsahoval seznam skutečných kandidátů na prezidenta České republiky. Pro přístup k formuláři obdržel vyučující unikátní přístupový kód od sociologické výzkumné agentury Kantar, která výsledky Studentských voleb zpracovala a předala je vzdělávacímu programu JSNS k uveřejnění.