Premiér Andrej Babiš rád dává najevo, že je prozápadní politik. Když se mu to tedy právě hodí. Kupříkladu když byl polichocen pozváním do Bílého domu. Rád se také fotografuje s politickými špičkami Evropy i Severoatlantické aliance. Když má ale prokázat, že hodnoty západních struktur bere vážně, tak se chová přímo opačně. Kupříkladu když měl pomoci spojeneckému Řecku s dětskými uprchlíky a nebo když má respektovat pravidla pro vyplácení evropských dotací. Také si vzpomínáme, jak vystupoval proti sankcím vůči Ruské federaci po hybridní invazi na Ukrajinu a otevřené anexi Krymu.
Babišovi dnešní příznivci už nejsou zklamaní voliči pravice. Ti už procitli. Naposledy vytuneloval voličskou základnu svých spojenců a dovedl ČSSD i KSČM na hranici volitelnosti. Proč by měli voliči, kteří touží po socialismu a zbožňují Vladimira Putina, volit nějaké upachtěné neschopy, když tu mají takového sekáče. A právě proto je Babiš miláčkem proruských dezinformačních médií.
Nyní u příležitosti návštěvy amerického ministra zahraničních věcí Marka Pompea Babiš potvrdil, že se na něj může provýchodní část národa spolehnout. Na otázku deníku Právo, zda američtí vojáci stahovaní z Německa neskončí náhodou v Česku, český premiér odpověděl razantně a ujistil veřejnost, že nic tak děsivého, jako je přítomnost spojenecké armády, nehrozí. Babiš řekl doslova: „Nevidím důvod, proč bychom tu měli mít americké vojáky. Česká strana na tom určitě nemá zájem.“ Pak podotkl, že jsme sice s USA spojenci v NATO, ale že jemu jde hlavně o dobrý byznys.
Nejde přitom jen o Babišův soukromý názor. Nezájem o americké vojáky vyjádřil i tolik oceňovaný ministr Tomáš Petříček. „Česká republika není zemí, kam by se měli američtí vojáci přesouvat. Jedná se především o Belgii, Itálii a další státy NATO. Naše bezpečnostní spolupráce směřuje do jiných oblastí,“ uvedl Petříček pro Radiožurnál.
Česká republika není sice v současné době bezprostředně ohrožena vojenským útokem, čelí ale bezprecedentnímu propagandistickému útoku ruských dezinformačních médií a dalším formám nepřátelské subverze. Zásadní zvýšení bezpečnostní spolupráce se Spojenými státy proto potřebujeme jako sůl.
Češi, někdejší premianti demokratické transformace, se ocitli na šikmé ploše v půlce prvního desetiletí nového století, kdy statisíce lidí podepisovaly hanebnou petici proti americkému protiraketovému radaru. Této špinavé a evidentně Moskvou inspirované akci tehdy posloužila i řada celebrit. Kdyby tato akce neuspěla, dnes by se tu dost pravděpodobně neproducíroval premiér-oligarcha s minulostí agenta Státní bezpečnosti a prominenta předlistopadového nomenklaturního byznysu. A Babiš dobře ví, že to jsou právě ti samí lidé, kteří ho udržují u moci. Takže jeho ujišťování, že není českým zájmem mít na našem území americké vojáky, dává logiku. Bohužel. Jednou to musíme změnit.