Babiš ujistil čtenáře Práva, že Česko nemá zájem o americké vojáky. Je to miláček proruských médií

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš rád dává najevo, že je prozápadní politik. Když se mu to tedy právě hodí. Kupříkladu když byl polichocen pozváním do Bílého domu. Rád se také fotografuje s politickými špičkami Evropy i Severoatlantické aliance. Když má ale prokázat, že hodnoty západních struktur bere vážně, tak se chová přímo opačně. Kupříkladu když měl pomoci spojeneckému Řecku s dětskými uprchlíky a nebo když má respektovat pravidla pro vyplácení evropských dotací. Také si vzpomínáme, jak vystupoval proti sankcím vůči Ruské federaci po hybridní invazi na Ukrajinu a otevřené anexi Krymu.

Babišovi dnešní příznivci už nejsou zklamaní voliči pravice. Ti už procitli. Naposledy vytuneloval voličskou základnu svých spojenců a dovedl ČSSD i KSČM na hranici volitelnosti. Proč by měli voliči, kteří touží po socialismu a zbožňují Vladimira Putina, volit nějaké upachtěné neschopy, když tu mají takového sekáče. A právě proto je Babiš miláčkem proruských dezinformačních médií.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Nyní u příležitosti návštěvy amerického ministra zahraničních věcí Marka Pompea Babiš potvrdil, že se na něj může provýchodní část národa spolehnout. Na otázku deníku Právo, zda američtí vojáci stahovaní z Německa neskončí náhodou v Česku, český premiér odpověděl razantně a ujistil veřejnost, že nic tak děsivého, jako je přítomnost spojenecké armády, nehrozí. Babiš řekl doslova: „Nevidím důvod, proč bychom tu měli mít americké vojáky. Česká strana na tom určitě nemá zájem.“ Pak podotkl, že jsme sice s USA spojenci v NATO, ale že jemu jde hlavně o dobrý byznys.

Nejde přitom jen o Babišův soukromý názor. Nezájem o americké vojáky vyjádřil i tolik oceňovaný ministr Tomáš Petříček. „Česká republika není zemí, kam by se měli američtí vojáci přesouvat. Jedná se především o Belgii, Itálii a další státy NATO. Naše bezpečnostní spolupráce směřuje do jiných oblastí,“ uvedl Petříček pro Radiožurnál.

Česká republika není sice v současné době bezprostředně ohrožena vojenským útokem,  čelí ale bezprecedentnímu propagandistickému útoku ruských dezinformačních médií a dalším formám nepřátelské subverze. Zásadní zvýšení bezpečnostní spolupráce se Spojenými státy proto potřebujeme jako sůl.

Češi, někdejší premianti demokratické transformace, se ocitli na šikmé ploše v půlce prvního desetiletí nového století, kdy statisíce lidí podepisovaly hanebnou petici proti americkému protiraketovému radaru. Této špinavé a evidentně Moskvou inspirované akci tehdy posloužila i řada celebrit. Kdyby tato akce neuspěla, dnes by se tu dost pravděpodobně neproducíroval premiér-oligarcha s minulostí agenta Státní bezpečnosti a prominenta předlistopadového nomenklaturního byznysu. A Babiš dobře ví, že to jsou právě ti samí lidé, kteří ho udržují u moci. Takže jeho ujišťování, že není českým zájmem mít na našem území americké vojáky, dává logiku. Bohužel. Jednou to musíme změnit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]