Babiš ji hájí, ale Kleslová říká, že byla u StB pro peníze

Eric Drooker

Ministr financí, miliardář a vlastník deníků Mladá fronta DNES a Lidové noviny Andrej Babiš včera bránil svou kolegyni Radmilu Kleslovou jako bývalou agentku StB přirovnáním k Jamesi Bondovi. Přitom ona sama vloni v MfD přiznala, že peníze, které jí tehdejší tajná služba dávala, byly důvodem, proč na spolupráci kývla.

Šéfka hnutí ANO pro Prahu a kandidátka na místopředsedkyni se o své minulosti ve státní bezpečnosti rozhovořila v květnu 2014.  „Oni mě jenom prověřovali. Psala jsem různé testy, nic jsem aktivně nevykonávala,“ svěřila se tenkrát bývalá příslušnice 23. odboru I. správy SNB, která se připravovala na výsadek v zahraničí. Zároveň ovšem potvrdila, že její spolupráce od roku 1988, kdy nosila průkaz StB, měla zištný důvod. Měsíčně totiž dostávala na tehdejší dobu nadstandardních 3500 korun.  „To jsem nemohla odmítnout. Nemohl jste být bez zaměstnání, byl byste příživník a zavřeli by vás. Byla nějaká tabulka. Když jste byl prověřován, dostal jste takový plat,“ přiznává.

Její šéf Andrej Babiš ale celou situaci zlehčil ve svém vystoupení v pořadu Vaše téma na TN.cz. „Každý stát má svoji rozvědku. Ona pracovala pro stát jako špionka. Ale nikoho neudávala, nikomu neubližovala. Nebyl každý hrdina,“ zastává se Kleslové ministr. „Nic nepodepsala, dokonce má čistý lustrák,“ dodává. V tom má pravdu. Čisté lustrační osvědčení bývalá rozvědčice a posléze lobbistka Babišova Agrofertu, skutečně vlastní.

Andrej Babiš se na téma komunistická minulost a StB vyjadřuje jen sporadicky. Sám má totiž na Slovensku za sebou soudní spor s Ústavem paměti národa. V červnu 2014 se domohl, za pomoci svého svědka, bývalého prokazatelného agenta StB, verdiktu, že ho komunistická státní bezpečnost neprávem vedla jako agenta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články