Babiš usvědčil sám sebe. Jako premiér je v kontaktu s Agrofertem

Andrej Babiš (repro youtube)

Andrej Babiš | FOTO: repro youtube

Díky všímavosti lidí, konkrétně uživatele Marka Sotáka, se ukázalo, že premiér Andrej Babiš při svém video-hlášení „Čau lidi“ čte z papíru, na němž je na druhé straně vytištěn e-mail od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který byl přeposlán ženě jménem Eliška ze společnosti IMOBA. Tedy firmy, která vlastní Farmu Čapí hnízdo.

E-mail odeslal ministr Vojtěch 4. dubna a v předmětu bylo uvedeno: „Report pro pana premiéra“. Pak byl přeposlán tajemné Elišce ze společnosti IMOBA, která jej pravděpodobně vytiskla. Babiš totiž nepracuje s počítačem, což již před několika lety veřejně sdělila jeho mluvčí Lucie Kubovičová, a tak potřebuje mít všechno na papíře. Osoba jménem Eliška z firmy IMOBA tedy zřejmě s vytištěním zprávy pomohla.

Společnost IMOBA je známá hlavně z kauzy Čapí hnízdo. Název vychází ze zkratky pro slovní spojení Investice Moniky Babišové. Firma získala evropskou dotaci určenou pro malé a střední firmy ve výši padesát milionů korun.

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) konstatoval, že se jednalo o podvod – IMOBA byla totiž účelově vyvedena z holdingu Agrofert, který by na podobnou dotaci neměl nárok. Babiš je kvůli tomu stále trestně stíhán. Policie se zabývala i rolí jeho rodiny, a to včetně manželky Moniky nebo dětí z Babišova prvního manželství.

Andrej Babiš tvrdí, že s firmami, které vložil do svěřenských fondů, nemá nic společného. Opak si myslí auditoři Evropské komise, jak vyplynulo z prvního auditu, který uvádí, že předseda české vlády je ve střetu zájmů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]