Babiš obvinil Kalouska, že šel do politiky, aby mohl krást.

Eric Drooker

Ministr financí Andrej Babiš znovu označil svého předchůdce Miroslava Kalouska za zloděje. Obvinil ho ve včerejším rozhovoru pro Rádio Impuls, které mu patří. Babiš se rozčílil, když mu moderátorka Zuzana Černá kladla sérii nepříjemných otázek.

Na rozdíl od tendenčních rozhovorů, které s ministrem vychází v jeho denících Mladá fronta DNES a Lidové noviny byl rozhovor na Impulsu veden z novinářského hlediska značně nezávisle. K největší konfrontaci došlo v momentě, kdy moderátorka zmínila kritiku Miroslava Kalouska, že Babiš provedl ve svém rezortu personální genocidu. „Já jsem do politiky nepřišel krást jako Kalousek,“ rozčílil se šéf státní kasy.

Miroslav Kalousek Babišovo obvinění striktně odmítl: „Byl jsem mnohokrát pomlouván a všechny pomluvy byly vždy vyvráceny,“ řekl Kalousek Svobodnému fóru. „Někteří pomlouvači byli i odsouzeni,“ dodal a pokračoval:  „Nebyl jsem nikdy obviněn z žádného trestného činu a nebyl jsem nikdy vyšetřován, protože k tomu nebyl důvod.“

Nepříjemné dotazy

Poté, co se Babiš rozčílil na exministra, nezapomněl naopak sám sebe pochválit. „Mě si na rozdíl od všech ostatních ministrů budou lidé pamatovat v dobrém, protože jsem dokázal snížit státní dluh,“ chlubil se Babiš. K dalšímu výčtu svých úspěchů se ale už nedostal. Vypršel mu čas.

Zuzana Černá se ale nebála zeptat na přímo hned od začátku pořadu. Prvním tématem se stal budoucí ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Moderátorku zajímala především kvalifikace nového člena vlády, který dříve dělal poradce na ministerstvu financí. Ani další témata ovšem Babišovi nebyla příliš po chuti. „Co je pravdy na tom, že dalším ministrem, který bude končit je Martin Stropnický?,“ zazněl dotaz. „Nevím, kam na to média chodí, jsou to spekulace. Pracuje dobře,“ řekl rázně Babiš. Přitom zrovna jeho média, konkrétně jeho Lidové noviny, jako první přišly se zprávou o možném konci Heleny Válkové na spravedlnosti. Tím jí, jak už je dnes prokazatelné, definitivně odstřelili z postu.

Kritika na vlastní média

Jakkoli se Babiš zdráhá vyjadřovat k zahraniční politice, nakonec opět označil západní sankce vůči Ruské federaci za nefunkční.. „Já jsem ministr financí a nemusím přeci komentovat každou zahraničně-politickou situaci,“ tvrdil. Následovala však přednáška o tom, jak se zahraniční politika má dělat, a jakým způsobem on jedná se svými kolegy z cizích zemí. Zahraniční politika se podle něj nedělá na tiskových konferencích, ale přímým jednáním.

Andrej Babiš v rozhovoru zároveň dementoval informace o stínové vládě, kterou ANO připravuje podle zpráv z Babišových médií. „Proč to děláte, když už ve vládě jste?“, zajímalo Zuzanu Černou. „To vyšlo v rozhovoru, který jsem neautorizoval a není pravda, že by se paní Jermanová měla stát stínovou ministryní zahraničí,“ zlobil se Babiš na Mladou frontu DNES.

Ironická poznámka o demokratickém vedení hnutí ANO, které vyměňuje ministry jako postavy na orloji, dostala Babiše opět do varu.  „Co vím, tak já jako jediný předseda strany, svá rozhodnutí konzultuji s předsednictvem,“ tvrdil Babiš „I premiér Sobotka mi říkal, že o ministrech si rozhoduje sám,“ vysvětloval.

Ačkoliv to vypadalo, že pořad s ministrem na jeho rádiu, který v úterý anoncovala jeho Mladá fronta, bude Babišovou reklamou, nestalo se. Nikdo však neví, jak by to dopadlo, kdyby na místě moderátora seděl Jaroslav Plesl, další z moderátorů Kauzy dne a šéfredaktor MfD, který rád svému šéfovi dělá pozitivní reklamu.

„Nebudu se soudit s estébákem“

Svobodné fórum položilo otázku Miroslavu Kalouskovi , zda se bude bránit vůči obviněním právními prostředky, Kalousek odpověděl: Nebudu se soudit s estébákem. Kdyby takové obvinění vyslovil někdo normální, tak bych ihned podal žalobu. Ale nebudu se špinit tím, že bych se soudil s Andrejem Babišem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články