Babiš útočí na krále hazardu Valentu: Amatérsky lže

Podnikatel v hazardu, majitel Parlamentních listů a bývalý senátor Ivo Valenta (ČTK)

Podnikatel v hazardu, majitel Parlamentních listů a bývalý senátor Ivo Valenta | FOTO: ČTK

Kritika Kontrolního hlášení DPH od Strany soukromníků je podle Andreje Babiše nesmyslná a senátor Valenta, který ji podpořil, je lhář. Soukromníkům nejvíc vadí, že nový výmysl ministerstva financí chce donutit všechny podnikatele, aby prokazovali veškeré své faktury, a tím umožnili Babišovu úřadu nahlížet do obchodů, které podnikají. Strana soukromníků proto podává ústavní stížnost, jejímž velkým podporovatelem je právě Ivo Valenta, muž vydělávající na hazardu.

Ministr slovně útočí na senátora

Babiš, jehož snaha dostat se k citlivým informacím o drobných a středních podnikatelích, se po návrhu na EET ukazuje i v prosazování Kontrolního hlášení DPH, kritiku odmítl a jako obvykle zaútočil na svého oponenta. „Že se králi hazardu Valentovi nelíbí kontrolní hlášení, dost chápu. Překvapuje mě ale, že lže. Ostatně dost amatérsky,“ napsal ministr financí na sociální síť.

Andrej Babiš (ČTK)

Rizika pro podnikatele, kteří nejsou na úrovni velkých firem, jakým je například Babišův zemědělský koncern Agrofert, jsou podle 1. místopředsedy Strany soukromníků, Rudolfa Baránka, jasně viditelná. „Jde o údaje, které jsou v konkurenčním prostředí chápány jako citlivé. To vše teď bude uloženo v centrální elektronické evidenci vedené úředníky,“ vysvětluje podnikatel. „Budou tak vědět vše o tom, jací jsou vaši obchodní partneři a v jakém objemu s nimi obchodujete. To je velmi snadno zneužitelné,“ dodává.

Úřad obviňuje podnikatele z pokleslé kampaně

Ministerstvo financí však ve svém vyjádření toto obvinění popírá. „Vyjadřujeme politování, že přestože se tato tvrzení nezakládají na reálném základě a byla několikrát nejen ze strany Ministerstva financí věcně vyvrácena, jsou opakovaně využívána k pokleslé politické kampani založené toliko na záměrném matení podnikatelské veřejnosti,“ píše se v tiskové zprávě Babišova úřadu.

Eric Drooker

Na možné zneužití informací, které bude ministerstvo financí shromažďovat, však neupozorňuje pouze „pokleslá kampaň“, ale i opoziční politici. Obavu o bezpečnost dat projevil například Petr Fiala. Předseda ODS, jež od začátku debaty o elektronické evidenci tržeb upozorňuje na přehnanou buzeraci a šikanu drobných podnikatelů, několikrát vyslovil myšlenku, že se citlivá data dají využít ve prospěch majitelů velkých firem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]