Babiš útočí na Maláčovou kvůli vedení MPSV. Sám neví, proč mu spočítali tak malý důchod 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Před volbami měl majitel hnutí ANO mnoho plánů, jedním z nich bylo, že ministerstvo práce a sociálních věcí obsadí někdo z jeho lidí. Poté, co musel Andrej Babiš do opozice, může si nechat o řízení resortů jenom zdát. Přitom však stihne bývalé vládní kolegy napadat a urážet. Hloupé na tom je, že při té příležitosti ukazuje svou neznalost a nekompetenci.

Je pochopitelné, proč chtěl Babiš MPSV získat do své moci. Pomocí něj se totiž dá perfektně dělat předvolební kampaň i pochválit vláda v momentě, kdy se dostane do problémů. Využívat toho chtěla i Jana Maláčová, ale neschopnost marketingových „specialistů“ ČSSD jí to znemožnila. 

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

Dokážeme si však představit, jak by se zvyšování důchodů, platů ve státní správě a další bonusy pro určité skupiny občanů daly využít ve spojení s Babišovými mediálními možnostmi. 

Když se nyní počítají zajíci po honu, zbývá premiérovi v demisi jen zloba, kterou šíří všude kolem sebe. Prvotně se samozřejmě Babiš začal strefovat do vítěze voleb, koalice SPOLU, stranou nezůstali ani Piráti a STAN. Majitel hnutí ANO však nezapomněl ani na svého koaličního „partnera“.

Největším trnem v oku je Babišovi stále Jana Maláčová, i když pojem stále zřejmě není úplně přesný. Končící premiér sice ministryni za ČSSD kritizoval již v minulosti, nikdy se však proti ní nevymezoval tak ostře jako nyní. Začalo to koncem září, kdy Babiš jasně deklaroval, že na MPSV bude po volbách sedět jeho člověk. „Maláčová nedělala nic, pojala to jako marketingový nástroj. Ministerstvo je potřeba restrukturalizovat,“ řekl tehdy premiér.

Spor s ministryní gradoval ve chvíli, kdy Maláčová na tiskové konferenci řekla, že pochybení okolo Bohemia Energy jde za celou vládou, nejvíce pak za ministerstvem průmyslu a obchodu. „Paní ministryně pravděpodobně dělá kampaň na předsedkyni ČSSD a je nekolegiální vůči ostatním členům vlády, jako celé vládní období,“ sdělil končící ministerský předseda Novinkám.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Babiš v útocích na bývalou šéfku ministerstva práce a sociálních věcí nepřestal ani po volbách. „Paní Maláčová resort používala pouze pro svůj marketing a nic tam neudělala,“ zopakoval šéf opozičního hnutí ANO. „Máme nejmenší nezaměstnanost, přesto firmy nemají lidi. Zneužívají se sociální dávky. Je tam spousta práce,“ dodal v rozhovoru pro deník Právo.

Zajímavý na tom je fakt, že všemu rozumějící Babiš, který tolik toužil velet MPSV a peníze pro seniory pro něj byly před volbami jedním z nejdůležitějších témat, neví o fungování resortu nic a vypočítávání důchodů vůbec nerozumí. Navíc se tím veřejně chlubí a říká, že čekal víc než jen 19 tisíc korun, které mu byly vypočítány.

Znovu tedy můžeme být šťastní, že Andrej Babiš už nebude rozhodovat o ničem, co ovlivňuje životy „obyčejných“ lidí. Agrobaronovi totiž nikdy nezáleželo na tom, jak zlepšit život občanů České republiky, ale dbal pouze o to, aby jeho firmy prosperovaly a vydělávaly svému majiteli dost peněz. V boji za tyto zájmy bral všechny prostředky jako povolené.