Babiš útočí na Sobotku a Němečka. Toho obvinil, že dělá z lidí blbce

ČTK

Oligarcha Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš nebyl ochoten kvůli koaličnímu jednání, které premiér svolal po neschválení protikuřáckého zákona, zrušit svůj program ve Zlínském kraji. Svolání schůzky na dnešek považuje za naschvál, řekl novinářům při návštěvě Uherského Hradiště, kde mimo jiné jednal o rekonstrukci objektu někdejší věznice.

Babiš nebyl ochotný zrušit návštěvu v kraji

„Pan premiér dobře věděl, že jsem tady. Věděl, že pan Bělobrádek je pryč. Nechápu, proč se dělají takové naschvály, že se to svolá na takový termín. Tady bylo pozváno iks lidí na toto jednání a já jsem to nebyl ochoten zrušit. V pondělí se budeme celý den dohadovat na rozpočtu, tak myslím, že by to počkalo do pondělka,“ mínil Babiš.

Schůzku po středečním hlasování o protikuřáckém zákonu mimořádně svolal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předpis Sněmovnou neprošel kvůli části poslanců vládního hnutí ANO, i když kabinet zákon schválil. ČSSD a ANO se kvůli tomu obviňují z porušení koaliční dohody či podrazů. „Já jsem jednání svolal na dnešek, protože se bylo třeba dohodnout před pondělním jednáním vlády, aby měl ministr Němeček jasné zadání,“ řekl Sobotka. Vládní kabinet by měl v pondělí opětovný návrh zákona předřadit a projednat ho jako první.

Němeček dělá z lidí blbce, tvrdí vicepremiér

„Je to celé šaškárna pana Němečka. Pan Němeček dělá z lidí blbce a z nás taky,“ prohlásil Babiš. Podle něj měl Němeček vystoupit proti pozměňovacímu návrhu poslance ODS Marka Bendy, který zaváděl kuřárny v restauracích a kvůli němuž část ANO zákon shodila. „Proč byl neutrální? Byla to dohoda ČSSD a pana Bendy. Pan Němeček neprosadil ten svůj zákon, protože to byl podraz,“ prohlásil Babiš.

Pro protikuřácký zákon hlasovalo ve středu 80 ze 175 přítomných poslanců, 42 bylo proti. Ke schválení chybělo osm hlasů. Z poslanců ANO hlasovala pro vládní návrh jen zhruba třetina přítomných. ČSSD a lidovci kvůli tomu mluvili o porušení koaliční dohody i o podlehnutí tabákové lobby. Podle Sobotky byl postup ANO v rozporu s dobrým fungováním koalice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner