Babiš útočil na opoziční poslance: Mají jen kydy, že jsme nic nezvládli. Já mám celé analýzy, co kdo říkal

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Během čtvrtečního jednání sněmovny dostali poslanci tradičně možnost oslovit předsedu vlády Andreje Babiše se svými dotazy. Premiér – pokud se na interpelace dostaví – však kromě odpovědí na otázky také útočí na opoziční politiky. Tentokrát se nechal slyšet, že má připravené analýzy, co kdo z opozičních poslanců prohlásil. Kritická slova ke své práci prý považuje za „kydy a nepravdy“. 

První interpelující poslankyní byla Věra Kovářová (STAN). Ptala se na problematiku covid pasu a jeho vývoj na evropské úrovni. Premiér Andrej Babiš (ANO) se totiž ve svém pravidelném pořadu Čau, lidi nechal slyšet, že nechce čekat při řešení tohoto problému na Evropskou unii, byť má být její řešení zavedeno plošně na území celé sedmadvacítky (o covid pasu a plánech na jeho zavedení jsme psali v samostatném článku).

FORUM 24 (archiv)

Kovářová se Babiše ptala, zda by měly aktivity České republiky ohledně covid pasu probíhat samostatně, odtrženě od celoevropského úsilí. Premiér nejdříve odpověděl neurčitě – hovořil o očkování – proto svůj dotaz zopakovala.

„Paní poslankyně mluvila o očkování a ještě měla nějakou jízlivou poznámku, tak proto jsem mluvil o očkování. Vy totiž, když něco skvěle funguje, tak se na to neptáte. Ani na Bečvu nemám dotaz dneska. Skandál. Skandál, od září tady mystifikujete lidi, všichni vědí, kdo to udělal. Takže na to se neptáte, je to škoda,“ útočil Babiš.

Dodal, že covid pas by měl plně fungovat od začátku července, pokud bude schválen Evropským parlamentem. Dotaz ohledně covidových pasů následně položila i poslankyně Karla Maříková (SPD). Premiér svou odpověď opět využil v útok, tentokrát na opoziční Pirátskou stranu.

„Na písemné interpelace, které se mění na ústní, to považuji za nesmírnou blbost, nechodím a ani chodit nebudu. Už jsem to řekl stokrát. Vy mi napíšete, já vám odepíšu. Piráti mi napsali 31 dopisů, že co dělám. Tak jsem 31krát odpověděl. A potom se znovu ptají, co dělám. No, na to radši nebudu odpovídat,“ řekl.

„Nemusel takto trapně útočit“

Covid pasy prý řeší na ministerstvech zdravotnictví, vnitra a zahraničních věcí. „Pracujeme na realizaci QR kódu a ve druhé polovině května testujeme naše řešení s Evropskou unií, pro paní Kovářovou. Ta už odešla, ta byla na kameře a už jde pryč, už ji to nezajímá, to je škoda, a také se na to ptala. A možná se kouká v televizi někde,“ poznamenal Babiš.

Na jeho poznámku pak Kovářová zareagovala prostřednictvím twitteru. „Já bych hřejivé slovo občas utrousila ráda – ale že by mi on a jeho vláda k tomu dávali moc příležitostí, to tedy říct opravdu nemůžu. (…) Kolegové mě upozornili, že se do mě pan premiér opřel, když jsem opustila sál. Kdyby na moji interpelaci odpověděl už v průběhu jejího projednávání, nemusel takto trapně útočit,“ napsala.

Pirátský poslanec Jakub Michálek připomněl rapidně klesající důvěru ve vládu, která se propadla ze 40 na 19 procent. Premiéra se dotázal, zda jeho vláda připravila aktualizaci pandemického plánu.

Premiér se v reakci pustil do kritiky opozičních politiků, kteří poukazovali na chyby vlády. „My občanům připomeneme, co všechno jsme udělali před covidem. Výhoda opozice je samozřejmě tyhle kydy, ty nepravdy, že jsme nezvládli. Já vám také můžu připomenout tolik výroků Pirátů k pandemii, mám na to celé analýzy, kdo co říkal,“ prozradil během odpovědi na interpelaci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]