Babiš už nechce zvláštního zmocněnce pro očkování. Budu to já, prohlásil

Andrej Babiš (vlada.cz)

Andrej Babiš | FOTO: vlada.cz

Premiér Andrej Babiš (ANO) už nechce zvláštního zmocněnce pro očkování proti nemoci covid-19, stane se jím sám. Řekl to v neděli novinářům při návštěvě nemocnic v Praze, kde chce řešit přípravy na očkování. Premiér také dnes zopakoval, že je Česko na očkování připraveno a vše je prováděno podle plánu. Připustil ale, že kampaň ministerstva zdravotnictví k očkování by měla být lepší.

Babiš ještě v pondělí uváděl, že navrhne vládě zřízení funkce vládního zmocněnce pro očkování proti covidu-19. Premiér ji nabídl bývalému ministrovi zdravotnictví a svému poradci Romanu Prymulovi (za ANO), který ale nabídku odmítl. Babiš v neděli popřel, že by od plánu na vytvoření zmocněnce ustoupil kvůli odmítnutí Prymuly. „Protože já mám svoje zkušenosti s ministerstvem zdravotnictví, celoroční, takže jsem se rozhodl, že to budu já,“ zdůvodnil dnes změnu svého rozhodnutí.

FORUM 24 (archiv)

Zástupci opozice v dnešní Partii Terezie Tománkové na CCN Prima NEWS Babišovo rozhodnutí kritizovali. Podle poslance ODS Jana Skopečka jde o horší reklamu na očkování, než byl sporný inzerát ministerstva zdravotnictví. „Jak vláda zaspala, cesta očkovacích center je spíše virtuální, míst by mělo být co nejvíce,“ uvedl. Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska jde o dobrou zprávu pro odpůrce vakcinace. Pokud bude přípravy očkování řídit Babiš, jejich zpoždění se bude prodlužovat, míní. „Funkce premiéra nespočívá v jednotlivostech,“ míní poslankyně KSČM Miloslava Vostrá. Babišovo rozhodnutí podle ní znamená, že nemá úplnou důvěru v ministerstvo zdravotnictví.

Naopak podle vládního poslance Jana Řehounka (ANO) bude Babišův krok ku prospěchu věci, byť je mikromanagement premiérovi vyčítán. Podobně se následně vyjádřili předseda Českomoravské konfederace odborových svazu Josef Středula a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. „Pokud (premiér) silou pozice zajistí, abychom se dostali na úroveň Německa, Izraele, potom mu zatleskáme,“ uvedl Špicar. Pokud úkol nezvládne, snese se na Babiše podle Špicara oprávněná kritika. Podle Středuly je Babišovo rozhodnutí jediné možné východisko.

Zpoždění s propagací očkování

V pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že vakcína proti covidu-19 by do Česka mohla dorazit už 26. prosince. První dodávky v řádu desítek tisíc dávek budou podle Blatného distribuovány do očkovacích center velkých nemocnic. Tyto nemocnice mají pro očkování připravený rezervační systém podobně jako pro antigenní testování.

Třeba kampaň pro informování veřejnosti o očkování, která má také bojovat s dezinformacemi o vakcíně proti covidu-19, ale zatím vázne. Ministerstvo sice už minulý týden zveřejnilo v novinách inzerát zdůvodňující, proč by se lidé měli nechat očkovat, ale Babiš ho zkritizoval.

Označil ho za katastrofální. Babiš také již dříve uvedl, že ministerstvo zdravotnictví má s propagací očkování zpoždění. Tento týden ve středu ministerstvo zveřejnilo podmínky kampaně týkající se covidu-19 za 37,9 milionu korun, která má začít v polovině ledna. V pátek ale Blatný uvedl, že ministerstvo připravuje společně s úřadem vlády kampaň o covidu-19, která začne ještě před Vánocemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner