Babiš už nemá kde brát. Na kandidátky se musely vrátit plagiátorka a žena kadeřníka

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje (ČTK)

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje | FOTO: ČTK

Pryč jsou doby, kdy se odborníci ve svých oborech nechávali přesvědčit báchorkami Andreje Babiše o tom, jak napraví naši zemi po rozvratném působení neschopné pravice. Nyní už premiér dokáže „oblouznit“ jen hrstku nejvěrnějších, kteří mu buď stále věří, nebo alespoň doufají, že dokáží z dosažených funkcí vytřískat nějaký profit. Důkazem budiž Jaroslava Pokorná Jermanová a Taťána Malá, které se překvapivě znovu mají stát trumfem hnutí ANO.

Přestože se zdálo, že bývalá hejtmanka Středočeského kraje a třináctidenní ministryně spravedlnosti jsou vzhledem ke své problematické minulosti pro Andreje Babiše již nepoužitelnými, není tomu tak. Zřejmě vyprázdněnost hnutí, která nenabízí dostatek kvalitních kandidátů do podzimních parlamentních voleb, dává Jermanové s Malou druhou šanci.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Hejtmanku si veřejnost pamatuje především proto, že důsledně bránila svého stranického šéfa například v případě jeho střetu zájmů. V paměti utkvěl však také její manžel, který využíval služební auto své choti, a když se na to přišlo, uspořádal tiskovou konferenci, kde vynadal novináři, jenž si „dovolil“ na to upozornit. Jermanová také na billboardech slibovala nicneříkající „dálnice, dálnice, dálnice“, ale to bylo vše, co pro Středočeský kraj udělala. Přesto se z třetího místa kandidátky hnutí ANO znovu pokusí dostat do sněmovny, kde už působila i jako její 1. místopředsedkyně.

Taťána Malá zase zaujala svou ani ne dvoutýdenní epizodou na ministerstvu spravedlnosti. Dostatek servilnosti vůči Babišovi byl odměněn v momentě, kdy už se nechtělo pro majitele hnutí ANO sloužit Robertu Pelikánovi. Stejně rychle, jak Malá k funkci přišla, ji však i ztratila. Když se totiž objevila informace, že její diplomové práce byly z velké části opsány, musel na tlak veřejnosti i Babiš uznat, že plagiátor by českou justici šéfovat neměl. Nyní se ovšem politička objevuje na čtvrtém místě kandidátky v Jihomoravském kraji.

Problémy obou dam jsou tak zapomenuty a bývalé oblíbenkyně Andreje Babiše byly opět povolány „do zbraně“. Tentokrát to ovšem není proto, že by měly být pro hnutí ANO nepostradatelné, ale z prozaičtějšího důvodu. Premiér už neví, koho oslovit, aby mu pomohl k prodloužení jeho vládního angažmá. Z hnutí totiž odchází spousta lidí, kteří konečně otevřeli oči a pochopili, že sloužili populistovi, jehož jediným zájmem je obohacení sebe sama.