Babiš už pochopil, že mu to voliči i Fiala spočítali. Premiérem být nechce

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) (Úřad vlády ČR)

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Andrej Babiš už nebude usilovat o funkci ministerského předsedy. Jak dnes oznámil v rozhovoru pro Frekvenci 1, předá bez obstrukcí vládu koalicím SPOLU a PirSTAN, sám se s hnutím ANO přesune do opozice. Babiš zřejmě pochopil, že s prezidentem na ARO a neoblomným Petrem Fialou moc nezmůže.

Původní scénář předsedy vlády byl zcela jiný. Po volbách měl v plánu sestavit vládu s SPD, ke spolupráci by přizval i ČSSD, Přísahu či komunisty. Ani jeden z těchto tří subjektů se ovšem do sněmovny nedostal, navíc demokratické koalice dokázaly získat 108 mandátů. Tím veškeré plány šéfa ANO vzaly zasvé.

Koalice SPOLU ()

Babiš ještě chvíli doufal, že mu nějak pomůže Miloš Zeman, ten ovšem místo povolebních vyjednávání zamířil do Ústřední vojenské nemocnice. V ní podle některých zpráv může hlava státu zůstat i několik týdnů, takže premiér musel svůj postoj přehodnotit.

Nabralo to rychlý spád. Nejprve přestalo hnutí ANO trvat na funkci předsedy poslanecké sněmovny, nyní dokonce Babiš ustoupil ze snahy být znovu ministerským předsedou.“ Předáme to nové koalici a my budeme v opozici,“ řekl pro Frekvenci 1. Pokud by tedy Miloš Zeman pověřil sestavením vlády majitele ANO, ten by nabídku nepřijal.

Jasným důvodem je fakt, že Petr Fiala, kandidát na nového premiéra, Babišovi jasně vysvětlil, že ODS s ANO jednat nebude, koalice je pevná a jakékoliv další námluvy nemají význam. Možná tak premiéra překvapil, stejně jako některé členy ODS a novináře, kteří před volbami stále upozorňovali na to, že Fiala půjde s Babišem a v kampani pouze dělá ramena.

Nedělal, stojí si za svým. Dokonce tak výrazně, že jeho triumf už musel uznat i Andrej Babiš. Samozřejmě že se to neobešlo bez útoků na názorové oponenty, ale s těmi je nutné počítat i do budoucna. Ve hře je teď především velmi reálná předčasná volba prezidenta. Babiš zatím o své kandidatuře nechce slyšet, ale imunita na dalších pět let by se mu, vzhledem k jeho kauzám, hodila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]