Babiš uznal špatný výsledek v Praze, jinde ANO vítězí. V boji o senát je úspěšná ODS

(ODS)

FOTO: ODS

Po sečtení čtyř pětin okrsků v obecních volbách držela nejvíce zastupitelských křesel tradičně nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Ze samostatně kandidujících stran vedla KDU-ČSL před STAN a ČSSD. Následovaly ODS, KSČM a hnutí ANO, které ale vedlo v 17 z 27 statutárních měst. Volební účast činila zhruba 48 procent. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Lidovci v obcích, kde strana kandidovala samostatně, měli po sečtení poloviny okrsků 1522 zastupitelů, hnutí Starostové a nezávislí 786. Sociální demokraté zatím obsadili 630 křesel a komunisté 421. ODS měla průběžně 380 mandátů, hnutí ANO 92. Očekává se, že vládní hnutí bude bodovat podobně jako některé další sněmovní strany až ve větších městech, z nichž jsou známy pouze dílčí výsledky hlasování. TOP 09 držela stále 42 zastupitelských míst, SPD Tomia Okamury pět a Piráti čtyři.

Hnutí ANO vedlo ve většině z krajských měst. Výjimku tvořila Praha, kde byla zhruba ve 20.30 v čele ODS. V hlavním městě je ale zatím sečtená jen přibližně čtvrtina okrsků. V Liberci pak bylo po zhruba dvou třetinách sečtených okrsků první uskupení Starostové pro Liberecký kraj a ve Zlíně po třech čtvrtinách sečtených okrsků vedlo STAN.

Hnutí ANO podle propočtů ČTK vyhrálo komunální volby v Ostravě, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové a Karlových Varech. Vedlo průběžně také v Brně, Českých Budějovicích, Pardubicích, Plzni a Ústí nad Labem.

Z dalších statutárních měst je rozhodnuto například v Karviné, kde zvítězila ČSSD. Sociální demokraté vyhráli i ve Frýdku-Místku. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě zvítězilo ProMOST. ANO podle propočtů ČTK vyhraje v Přerově, Prostějově, Havířově a Děčíně.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Dílčí úkony, které vyšetřovatelé provádějí, policie upřesňovat nebude. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku.

Někdejší vlivný sociálnědemokratický politik David Rath uspěl v komunálních volbách v Hostivici u Prahy. V zastupitelstvu usedne jako jediný z uskupení Zdravá Hostivice, jehož byl lídrem. Bývalý středočeský hejtman nepravomocně odsouzený za korupci se ucházel o přízeň voličů také v senátních volbách na Litoměřicku. Do druhého kola ale nepostoupil.

Komunální volby v Hostivici vyhrálo uskupení HOme – Hostivice město s 29,51 procenty hlasů a šesti mandáty. Druzí jsou Středočeši2012.cz v čele se současným starostou Jaroslavem Kratochvílem, kteří získali 26,01 procenta hlasů a pět křesel. Rathova Zdravá Hostivice skončila na sedmém místě, svůj hlas jí odevzdalo 5,21 procenta voličů.

V hostivickém zastupitelstvu usedne kromě Ratha také bývalý poslanec a předseda hnutí Úsvit Marek Černoch, který se ucházel o hlasy voličů ze čtvrtého místa kandidátky ODS a jako jediný za tuto stranu byl zvolen. Za ANO jako jediný získal mandát lídr kandidátky Robert Změlík, olympijský vítěz v desetiboji z roku 1992.

Naopak bývalý sociální demokrat a exministr školství Marcel Chládek, jenž byl dvojkou za Rathem, se do zastupitelstva neprobojoval. V době, kdy hejtmanství vedl Rath, byl Chládek jeho náměstkem. Loni skončil ve funkci generálního manažera fotbalových reprezentací a akademií.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]