Babiš v Blesku: Pumpujeme peníze do lidí, nikdo neudělal takový letecký most z Číny jako my

Andrej Babiš během rozhovoru pro Blesk (FB Andrej Babiš)

Andrej Babiš během rozhovoru pro Blesk | FOTO: FB Andrej Babiš

Andrej Babiš v rozsáhlém rozhovoru pro Blesk.cz představil vlastní pohled na boj s koronavirem. Nepřímo se pochválil za zajištěné dodávky zdravotnického materiálu a skutečnost, že stát nedokázal zajistit ochranné pomůcky, označil za teorii. „Ze všech zemí jsme nejlépe zásobení,“ prohlásil.

Babiš nejprve připomněl prvenství Česka (a Slovenska) v povinném zakrývání nosu a úst na Západě. Časné vyhlášení regule, již se lidem daří naplňovat jen proto, že si roušky šijí sami, Babiš opakovaně vydával za vzor pro ostatní země. „Šli jsme příkladem (…), jsme příkladem pro ostatní země,“ stylizoval se do lídra, který situaci zvládá nejlépe v Evropě.

Námitku redaktora, že stát nebyl schopný zajistit ochranné prostředky, jen odbyl slovy „Já tuhle teorii odmítám (…) nikdo neudělal takový letecký most z Číny jako my.“

V tom měl Andrej Babiš poprvé pravdu. K žádné jiné zemi na světě si Čína nedovolila to, na co poníženě přistoupila česká vláda. Česká letadla vyslaná pro objednaný zdravotnický materiál skončila kdesi na Sibiři, aby si Česko za dodatečných osm milionů korun nechalo vnutit služby čínského státního dopravce China Eastern. Žádná jiná země na světě neměla na letišti pokorně nastoupenou vládu děkující za dodávku předraženého prošlého a jinak vadného šuntu v krabicích polepených bolševickými frázemi o přátelství národů.

„Ve srovnání s Evropou jsme na tom velice dobře,“ tvrdil dále Andrej Babiš. „Žádná vláda to nemohla zvládnout, ale my jsme to zvládli. (…) Žádný stát kromě Číny, Koreje, Singapuru a Hongkongu to nezvládl,“ uvedl, aniž by mohl znát aktuální situaci v Číně, kde lékaři buď vykazují jiné příčiny úmrtí pacientů než nemoc COVID 19, anebo mizí. „Čísla testovaných ukazují, že to zvládáme o mnoho lépe než ti ostatní,“ fabuloval dále nehledě na to, že Německo dávno testovalo více než dvojnásobný počet lidí v přepočtu na počet obyvatel než Česko.

Zatímco v otázce zásobování Babiš předkládal výmysly a zásadní dezinterpretace, na následný dotaz po ekonomických opatřeních už jen odváděl řeč jinam a mlžil.

To se týkalo i návrhu jeho ministryně Dostálové de facto zprostit nájemníky povinnosti platit nájem. Dostálová navrhuje zakázat pronajímatelům do května 2021 vypovídat nájemní smlouvy pro neplacení nájmu. Z Babišovy reakce bylo zřejmé, že se ochranou pronajímatelů vůbec nezabývá. Ve svých reakcích na tuto otázku působil nepřítomným dojmem, neboť mluvil úplně z cesty. „Aby nikdo nezneužíval tu situaci a nezvyšoval ten nájem,“ zastíral skutečné důvody jednostranně účinného populistického opatření předstíraným podezřením vůči majitelům nemovitostí.

Ministryni financí Alena Schillerová a ministryně práce a sociálních věcí Klára Dostálová. Na vládním výjezdu kontrolují vodní dílo Švihov. Jejich kompetence v oblasti vodárenství nejsou známy.  (Twitter Aleny Schillerové)

Na námitku Blesku, že majitelé přijdou na rok o většinu příjmů, už nedokázal reagovat vůbec. V jednu chvíli tvrdil, že nerozuměl, a rozhovořil se o ministru Havlíčkovi. Jindy zas zničehonic zahlásil cosi o nutnosti „napumpovat peníze do lidí“. Redaktor se ale nenechal zmást a dotaz položil znovu – zda vláda zamýšleným pardonem pro nájemníky náhodou nestaví jejich ochranu nad ochranu pronajímatelů. Babiš reagoval už jen další dávkou mlhy. „Reagujeme rychle, uvidíme, co přinese ta praxe,“ pravil, jako by snad převedení problému státu na jeden segment občanů mohlo mimo hlasů pro jeho ANO přinést cokoli dobrého i české společnosti.

Babišova snaha zapudit redaktora s jeho zcela případnými dotazy po způsobech řešení aktuální krize vyvrcholila v okamžiku, kdy měl nastínit možné úspory na platech politiků a úředníků. Konkrétně o možnosti zmrazit platy poslanců český premiér prohlásil: „Tak já jsem to navrhoval v jednom rozhovoru.“ Komu přesně toto opatření navrhl, už ale Babiš nedodal. „Já posílám peníze samoživitelkám, od státu neberu ani korunu jako politik,“ mlžil dotační magnát, který připravuje drobné podnikatele a živnostníky o prostředky z evropských fondů. Vyslovil své přání, aby politici poslali „půlku platu na charitu“, ale jak dodal, nařizovat jim to nebude. Platy poslanců beztak nejsou starostí vlády, ale rozpočtového výboru, vymlouval se dále Babiš. Také představa, že by ušetřil na byrokracii, vychází naprázdno. „Úředníci pracují víkendy, a státní zaměstnanci, to jsou i lidé v první linii, hasiči, záchranáři,“ spustil demagogický veletoč.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]