Babiš v Čau lidi propaguje „české potraviny“ z Agrofertu. A také svoje noviny MF DNES

Babiš propaguje Odkolek (Facebook)

Babiš propaguje Odkolek | FOTO: Facebook

Premiér Andrej Babiš ve svém tradičním hlášení Čau lidi doporučuje české potraviny, k jejichž významným výrobcům patří jeho Agrofert. A následně doporučuje také své noviny Mladá fronta DNES. Jako první na to na Twitteru upozornila novinářka Zuzana Černá.

Nejprve Babiš ve svém propagačním videu informuje veřejnost o tom, že je právě v lázních. Divákům řekl, že by měli peníze utrácet v Česku a nakupovat u českých výrobců. Propagoval při tom firmy, které spadají do jeho svěřenského fondu.

„Kupujte česká jídla, české zboží vyrobené v Česku,“ vyzval Babiš a ukázal značku Odkolek, která patří do holdingu Agrofert. Pak doporučoval přílohu deníku MF DNES, který spadá tamtéž, a podle toho také podporuje vládu a je nestandardním nástrojem premiérovy komunikace s voliči.

MF DNES a celé vydavatelství Mafra Agrofert koupil v roce 2013, známé pekárny Odkolek v roce 2019. Tím se Agrofert stal hegemonem na trhu s pečivem.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Babišův střet zájmů se ve vztahu k jeho firmám projevuje například inzercí státních firem i úřadů v novinách zmiňovaného vydavatelství. V Mafře si reklamu nakoupily České dráhy, a to zdaleka v největším objemu ve srovnání s ostatními vydavatelstvími. Inzeráty si zde nakupuje také ministerstvo financí. Babišovo vydavatelství získalo peníze i z propagace soutěže Účtenkovka. Tehdy kampaň probíhala na rádiích Impuls (Mafra) a Kiss.

Babiš své firmy v roce 2017 uložil do dvou svěřenských fondů. Vzhledem k tomu, že Agrofert pobírá dotace, je toto řešení v rozporu s nařízeními Evropské unie. Europarlament v červnu schválil rezoluci, v níž mj. požaduje systémové řešení problému zneužívání politické moci a státní správy k vlastnímu obohacení. Premiér to odmítá a vláda na svém posledním zasedání odhlasovala, že jde o „vměšování do vnitřních záležitostí Čěské republiky“. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová sdělila, že její rezort připravuje na rezoluci odpověď. Zároveň je očekáván výsledek druhého auditu Evropské komise. Ten první již došel k tomu, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů.

Články v Lidových novinách a MF DNES sledujeme v rámci projektu Analýza fungování médií patřících do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše podporovaného Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]