Babiš v defenzivě. Bartoš mu ukázal, jak Agrofertu vzrostly dotace od jeho vstupu do politiky

Eric Drooker

Stačila hodina debaty s předsedou Pirátské strany Ivanem Bartošem a premiér Andrej Babiš měl nervy na pochodu. Během nedělní diskuze v České televizi vztekle prskal: „Udavači. Lháři. Kampaň. Chtějí dostat Babiše z politiky.“

V posledních minutách pořadu bylo zřejmé, že je už bezradný. To mu moderátor Václav Moravec položil zřejmě neohlášenou otázku, zda prezidentovi podepíše absurdní návrh na státní vyznamenání pro podnikatele Pavola Krúpu. Krúpa je symbolem éry politických podnikatelů a mimo jiné se proslavil tím, jak zdařile vypral peníze pro Stanislava Grosse. Babiš byl nezvykle tichý a zvadlý a připustil, že vyznamenání Krúpy není dobrý nápad.

Připomeňme si, co této debatní porážce premiéra předcházelo. Jsou to témata zásadní pro Českou republiku.

Babiš především nedokázal důvěryhodně vysvětlit okolnosti nedůstojného vystupování předsedy parlamentu Radka Vondráčka během návštěvy Ruska. Oháněl se fotografiemi západních státníků a parlamentních funkcionářů, kteří se rovněž sešli s předsedy obou komor ruského parlamentu, a nesmyslně žongloval s fakty. Tvrdil třeba, že šlo vlastně jen o cestu zdravotnického výboru kvůli tomu, aby Češi měli v Rusku zdravotní péči.

Už jsme si zvykli, jak Babiš předstírá, že mu nepatří jeho média a že je vůbec neovlivňuje. Tuto tirádu si opět zopakoval. Tentokrát ale navíc dělal, že ani nic neví o tom, že hlavní ruská média ovládá Putin. Babiš neumí vysvětlit tu ohromnou radost, kterou měl web Sputnik – financovaný ruskou vládou – z Vondráčkova zpochybňování západních sankcí vůči Ruské federaci. Vrcholným hereckým číslem ale bylo, když Babiš tvrdil, že je Vondráček ve vyšší politické funkci než on. Formální protokol vydával za faktický výkon moci.

Skutečnost je zřejmá. Cesta zdravotnického výboru byla záminkou k tomu, aby se Vondráček svezl za ruskými pohlaváry, kteří figurují na sankčních seznamech, a to aniž by vzal s sebou české novináře. Maloval tam ruské věrchušce obraz České republiky jako země sympatizující s Ruskem. Opozice má pravdu. Byl to od Vondráčka nedůstojný a lokajský kousek, který ničím nesouvisí s tím, že nějací poslanci západních zemí hrají se členy Dumy fotbal. Hlavní je ale to, že Vondráček jakožto stranický podřízený Andreje Babiše si tuto akci musel nechat buď od něj schválit, nebo mohlo jít i přímo o iniciativu premiéra poslat do Ruska vhodného emisara. To jsou věci, které zůstanou za kulisami. Přitom máme rozhodně všichni právo vědět, jak to je.

Opravdový problém ale nyní čeká Babiše v Evropě. Evropská komise bude totiž zřejmě již ve čtvrtek projednávat téma rozdělování dotací v souvislosti s konfliktem zájmů. Tento konflikt zájmů má právě Babiš a mezi vysokými politiky zřejmě nikdo jiný. Česká pobočka Transparency International odeslala Evropské komisi podnět kvůli podezření na střet zájmů předsedy vlády s ohledem na jeho hospodářský zájem ve vztahu ke koncernu Agrofert. Když byl Babiš konfrontován s grafem, který ukazuje, jak se právě v době, kdy vstoupil do politiky, prudce zvýšily dotace právě holdingu Agrofert, propadl téměř naprosté zuřivosti. Nedokázal přijmout, že je v zájmu České republiky vyřešit tento ostudný problém, a zejména ho dovedlo ke vzteku, když mu Bartoš sdělil, že je to právě on, kdo svojí chamtivostí poškozuje Českou republiku, a nikoli údajní „udavači“. Pak už jen Babiš smutně konstatoval, že se v Pirátech zklamal.

Eric Drooker

Celkové hodnocení debaty Babiše s Bartošem v Otázkách Václava Moravce je zřejmé. Babiš se nedokázal krotit, byl neklidný, hádal se, skákal partnerům diskuze do řeči a pletl slovenštinu s češtinou tak, jak to dělá vždy, když je v koncích.

Když si odmyslíme některé smutnější zkušenosti s Piráty, je třeba konstatovat, že klidné a věcné vystupování Ivana Bartoše znovu ukázalo, že Babiš i přes zřetelnou profesionální přípravu, nemá svými osobnostními rysy na to, aby diskutoval s lidmi, kteří se ho nebojí a nejsou jeho podřízenými. Jednak neustále něco kamufluje a skrývá. Má totiž co skrývat a to je jeho deficit. A jednak se prostě neumí chovat. Může ovšem dál sázet na jednu svoji mimořádnou schopnost: Dokáže vzbudit lítost. To je jeho klíčový výkon.

Dobrou zprávou je ale jedna věc. Náš premiér považuje za nutné se zaklínat západními vazbami státu. Ať už to myslí upřímně, nebo ne, je to přece jen pozitivní aspekt naší současné zvláštní a neradostné situace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]